Nötrosofik yaklaşım ile görüntü bölütleme
Image segmentation with neutrosophic approach
  1. Tez No: 505760
  2. Yazar: SİNEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR DİZDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yapılan çalışmada görüntü bölütleme işlemi için nötrosofik yaklaşım ve bulanık eşikleme yöntemi birlikte kullanılarak sonuçlar nitelik ve nicelik açısından değerlendirilmiştir. Önerilen yöntem, gölgelerin nesne olarak algılanması dışında, nesne sınırlarını daha iyi belirleyebilmiştir. Bölütleme işleminde, üretilen sonuçlar kesin referans görüntüsüne yakındır. Deneysel sonuçlar kısmında belirtilen yöntemlerle kıyaslanarak kenar belirleme ve nesnelerin bulunmasında başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca görüntüdeki gürültüler yerel olmayan yayınım yöntemi ile azaltılarak bölütleme işlemi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Neutrosofic approach and fuzzy thresholding method are used together for image segmentation in the study, and the results are evaluated in terms of quality and quantity. The proposed method is able to better determine object boundaries, except that shadows are perceived as objects. In the segmentation process, generated results are close to the original reference image. Compared with the methods mentioned in the experimental results section, successful results are obtained in the detection of edges and objects. In addition, the noise is reduced by the non-local diffusion method in the image after that the segmentation process is performed on it.