Erzurum merkez ilçelerindeki zeminlerin standart penetrasyon deneyi verilerinden faydalanarak sıvılaşma analizlerinin yapılması
Liquefaction analysis of the soils using standard penetration test data in the central district of Erzurum
  1. Tez No: 505764
  2. Yazar: ŞERAFETTİN ÖZTÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Su ile etkileşim halinde olan zeminlerde deprem yüklerine bağlı olarak, oturma, çökme veya sıvılaşma gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu çalışmada Erzurum merkez ilçelerini oluşturan Aziziye, Palandöken ve Yakutiye ilçeleri zeminlerinin sıvılaşma analizleri yapılmıştır. Çalışma kapsamında, yapılaşmanın son yıllarda ivmeli bir artış gösterdiği ve yeraltı su seviyelerinin yüksek olduğu alanlardaki zeminlerin sıvılaşma potansiyelleri tespit edilmiş ve sıvılaşma şiddeti haritaları hazırlanmıştır. Erzurum şehir merkezinin tamamı ikinci derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Şehir merkezi çevresinde birçok diri fay hattı bulunmaktadır. Erzurum merkez ilçeleri bu fay hatlarına yakındır ve olası bir depremde oldukça fazla etkilenebilecek potansiyeldedir. Dört aşamalı olarak planlanan bu yüksek lisans tez çalışmasının birinci aşamasında, SPT deneyi verileri yardımıyla çalışma alanındaki zeminlerin mühendislik özellikleri belirlenmiştir. İkinci aşamada, çalışma alanının sismik aktivitesi incelenerek ortaya çıkabilecek muhtemel depremleri temsil eden senaryo depremler tanımlanmıştır. Üçüncü aşamada, Seed ve Idriss (1971), Tokimatsu ve Yoshimi (1983) ve Iwasaki vd. (1981) yöntemleri kullanılarak zeminlerin sıvılaşma analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın son aşamasında Aziziye, Palandöken ve Yakutiye ilçeleri zeminlerinin sıvılaşma potansiyeli haritaları farklı deprem etkileri altında oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Depending on the earthquake loads on the soils interacting with water, unfavorable cases such as settlement, collapse or liquefaction can occur. In this study the liquefaction analyzes of the Aziziye, Palandöken and Yakutiye districts which constitute the central districts of Erzurum were carried out. Within the scope of the study, the liquefaction potentials of the soils in areas where construction has shown an accelerated increase in recent years and groundwater levels are high, have been determined and liquefaction intensity maps have been prepared. Erzurum city center is located in the second degree earthquake zone. There are many active fault lines around the city center. Erzurum central districts are close to these fault lines and have the potential to be highly affected by a possible earthquake. In the first phase of this master thesis study, which was planned in four phases, engineering properties of soils in the study area were determined with the help of SPT experiment data. In the second phase, scenario earthquakes are described which represent potential earthquakes that may occur by examining the seismic activity of the study area. In the third phase, Seed and Idriss (1971), Tokimatsu and Yoshimi (1983) and Iwasaki et al. (1981) were used to analyze the liquefaction of soils. At the last phase of the study, the liquefaction potential maps of Aziziye, Palandöken and Yakutiye districts soils were prepared under different earthquake effects.