Ötekilik bağlamında Suriyeli kadınlar yerel ve ulusal basında Suriyeli kadın temsillerinin incelenmesi
Syrian women in the context of otherness: analysing of the representations of syrian women refugees in local and national newspapers
  1. Tez No: 505783
  2. Yazar: İLAYDA ROJDA KESKİN KÖŞKEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma Türkiye'de yaşayan Suriyeli kadın mültecilerin yerel ve ulusal gazete haberlerindeki temsillerini ve bu temsiller çerçevesinde oluşturulan söylemleri eleştirel açıdan incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın teorik kısmı söylem ve temsil ile ilgili tartışmalar çerçevesinde oluşturulmuştur. Söylem ve temsil bu çalışmada toplumsal güç ilişkileri tarafından belirlenen olgular olarak ele alınmıştır. Bu çalışma Suriyeli kadınların hem ırk hem de cinsiyet temelli ayrımcılığa uğradıkları varsayımındadır. Bu ırk ve cinsiyet temelli ayrımcılık ve ötekileştirmenin medyaya nasıl yansıdığını görmek için farklı ideolojik çizgiye sahip beş ulusal, Suriyeli mültecilerin yoğunlukta yaşadığı illerden de dört yerel gazete haberlerindeki Suriyeli kadın temsilleri incelenmiştir. Son olarak da Bianet haber portalının ilgili haberleri örnekleme dahil edilmiş ve Suriyeli kadın temsilleri arasındaki farkları görmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda hem haberlerde oluşturulan temsiller hem de haber metinlerindeki söylemler analiz edilmiştir. Araştırma, Suriyeli kadınların bazı haberlerde fail, bazı haberlerde mağdur olarak temsil edildiğini göstermektedir. Haber metinleri Suriyeli kadınların stereotipleştirilmiş temsillerine yer vermektedir. Mağduriyetlerine vurgu yapan haberler Suriyeli kadınları ölüm, şiddet, fuhuş, yoksulluk temalı haberlerde kurbanlaştırıp, çaresizliklerine vurgu yaparken, Suriyeli kadınları fail olarak gösteren haberler onları şiddetin faili, yuva yıkan, dolandırıcı olarak temsil etmektedir. Yerel ve ulusal medyada Suriyeli kadın haberleri hak odaklı bakış açısından uzaktır. Buna karşın Bianet haberleri Suriyeli kadınların olumlu temsillerine yer vermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the representations of Syrian women refugees living in Turkey in local and national newspapers and the discourses which are created by these representations from a critical standpoint. The theoretical part of the work was formed within the framework of discussions on discourse and representation. Discourse and representation are considered in this study as cases determined by social power relations. This study assumes that Syrian women are subjected to discrimination based on both race and sex. In order to see how this discrimination and othering are reflected in the media, Syrian women refugee representations on five national newpapers from different ideological perspectives and four local newspaper news from the cities which have intense Syrian refugee population have examined. The relevant news of the Bianet new agency is also included in the sampling and it is aimed to see the differences between the Syrian women's representations. Therefore, both the representations and the discourse created in the news and news texts were analyzed. This research shows that in some news Syrian women refugees are represented as perpetrator where in some news they are seen as aggrieveds. The news texts contents stereotyped representations of the Syrian women. In the news which stressed the despairs of Syrian women, are tended to represent them as victims by death, violence, prostitution, poverty; and the news which shows Syrian women in active roles, women are represented as the perpetrator, woman who caused divorcing a couple, the cheater. In the local and national media, Syrian women's news is far from a right-oriented perspective. Bianet news, on the other hand, offers positive representations of Syrian women.