obsesyon, başaçıkma ve din
Obsession, coping and religious
  1. Tez No: 505787
  2. Yazar: ŞEFİKANUR SÜMEYRA UĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tez konumuzu belirlemekte en önemli etken, sosyal hayatta 'obsesyon-vesvese' hastalığının bir çok şekilde karşımıza çıkması oldu. Bu hastalıkla başa çıkma da tıbbi/psikolojik ve de dini tavsiye ve çözümlerin neler olduğunu araştırdık. Bunun sonucu olarak da tıbbi/psikolojik ve dini çözümlerin benzer yönlerini tespit ettik. Obsesyon /vesvese'yle başa çıkmada dini bazı önerileri ayet ve hadislerle belirttik. Tezimizin sonuna doğru da bazı İslam Düşünürleri'nin, konuyla ilgili tavsiyelerini ve kullandıkları metotları psikolojiyle karşılaştırarak, psikoloji de kullanılan çözümlerle isimlendirdik. Tezimizde kullandığımız metot, konunun çalışma alanına uygunluğundan dolayı teorik olmuştur. Çalışmamızda tıp/psikoloji ve dini bir çok argümanı inceleyerek, 'obsesyon/vesvese ile başa çıkma da din psikolojisi adına bir ortak çözüm sunmaya çalıştık. Tezimiz de vardığımız sonuç ise ayet, hadis ve dini kaynakların çözümleriyle, güncel psikolojik tedavi yöntemlerinin bağdaştığıydı. Bu tespitin din psikolojisi alanında da bir çok önemli çalışmaya öncülük edeceğini düşünüyoruz. Obsesyon, vesvese, başaçıkma, bilişsel davranışçı psikolojik terapi, psiko-eğitim.
Özet (Çeviri)
The most important factor in determining the thesis posıtıon was obsessıve social illness in social life. I was looking for what it was like to be medical/psychological and religıous advices and solutıons. And a result we have identified similar aspects of medical/psychologıcal and religious solutıons. Copıng by obsessıve we have stated in religıon some of the following verses and hadiths. End of our thesis, we named the solutıons to be used in psychology by comparıng the recommendatıons of some of the islamic thınker directly psyhcology of the methods of usıng them. The method we use in our Works is theoretical because of ıts relevance to the field of study. To be examined many arguments of pshycogıcal and religıous studies, on the copıng by obsessıon, we exposed the solutıons behalf of relıgıon pshycology. The result , was in connectıon with the methods of modern psychologıcal treatment with the solutıons of verses, hadiths and religıous sources. We thınk that it will take a great deal of effort to determine this. Obsessıon , Apprehensive, Problem-focused copıng, Psycho- educatıon, Cognıtıve pscyhology behavioral therapy