Consolidated financial statements and auditing: Preparation and financial analysis
Konsolide finansal tablolar ve denetim: Hazırlık ve finansal analiz
- Tez No: 505788
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN ALSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yeni yüzyıl, ekonomilerin politik, sosyal ve ekonomik kısıtlamalardan kurtuluşu ile karakterize edilmektedir. Ekonomik komplekslerin dünyaya hızlı bir şekilde girişi, diğer birçok alanda olduğu gibi muhasebe işlemlerini de hızlı değişimlerle başa çıkmaya yöneltmiştir. Büyük çaplı komplekslerin ve bunların yan kuruluşlarının dünyadaki varlığı ve bunu izlemeye yönelik ihtiyaç konsolidasyon için büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, konsolide finansal tablolar (CFS) ve finansal analiz (CFC) için hazırlanan denetimler incelenmiştir. CFS, bir“grup”un bir ana şirketin finansal tablolarından oluştuğu ve bu“grup”un bir ana ortaklığa ve tüm bağlı ortaklıklarına atıfta bulunduğu anlamına gelmektedir. Söz konusu grup şirketler, ana şirketin gözetiminde, yasal olarak ayrı olmalarına ragmen ekonomik anlamda birbirlerine bağlıdırlar. Konsolidasyon, ekonomik, vergi, mali ve sosyal süreçleri ifade eden kompleksin mali durumu hakkında daha kapsamlı bir imaj vermeyi amaçlayan muhasebe ile ilgili teknik olgudur. Konsolidasyon, uluslararası muhasebe standartları tarafından kontrol edilen bir dizi tekniğe dayanmaktadır. Ayrıca, konsolidasyon temel muhasebe kavramlarına ek olarak iç düzenlemelere de dayanmaktadır. Konsolide finansal tabloların denetimi, bireysel finansal tablolardan farklı değildir, konsolide finansal tabloların niteliğine göre bazı özel niteliklere sahiptir. Coca-Cola Company (C.C.C.) için CFS'nin mali analizinden elde edilen en önemli sonuçlar; olumlu ekonomik ve sanayi görünümü; beklenen ekonomik ve endüstriyel büyümeden yararlanmak için coğrafi olarak iyi konumlandırılmış firma; agresif pazarlama ve genişleme stratejileri; finansal kaldıraçın başarılı bir şekilde kullanılması ve borç ödeme gereksinimlerinin sağlam bir şekilde kapsanması; işletme maliyetlerinin etkin kontrolü; karlılığın artırılması ve operasyonlardan olumlu bir nakit akışı sağlanması. Olarak sıralanabilir. Ancak son zamanlarda C.C.C'nin zayıflığı ile ilgili olarak, bozulan alacak hesapları ve stok yönetimi, ekonomik dalgalanmalara ve hava koşullarına karşı oldukça hassaslaşmış yapısı ile az da olsa bozulan envanter ve alacakların yönetimi konuları ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This century is characterized by the liberation of economies from the political, social and economic restrictions. The rapid advent of the economic complexes throughout the world necessitated on accounting, just like most other fields, to cope with the swift shifts. The existence of large complexes and their subsidiaries throughout the world and the needs for close monitoring leads makes resorting to consolidation a necessity. Consolidated financial statements (CFS) and auditing, preparation in addition to financial analysis for (CFC) are investigated in this study. CFS are the financial statements of a 'group' presented as those of a single enterprise, where a 'group' refers to a parent structure and all its subsidiaries. A group of companies that are legally independent but economically interconnected and is under the supervision of the parent company. Consolidation is an accounting and technical procedure that aims to provide a more comprehensive view of the financial status of the complex that expresses economic transactions? taxation, financial and social processes. Consolidation is based on a set of techniques controlled by international accounting standards. CFS is also based on domestic regulations in addition to the fundamental accounting conceptions of consolidation. Auditing the consolidated financial statements is not different from that of the individual statements, however it possesses some peculiarities in order to cope with the nature of the consolidated financial statements. As a conclusion, the major strengths of the financial analysis of CFS for Coca-Cola Company (C.C.C.), can be observed as; favorable economic and industry outlook; geographically well-positioned firm to allow for benefitting from the anticipated economic and industrial growth; aggressive marketing and expansion strategies; successful use of financial leverage and solid coverage of debt service requirements; effective control of operating costs ; increased profitability, and positive generation of cash flow from operations. Nevertheless, the weaknesses of C.C.C. were identified as: recent deterioration in management of receivable accounts and inventories, highly sensitive to economic fluctuations and weather conditions.