Yusuf Ziya Ortaç'ın romanlarında ve tiyatro eserlerinde yapı ve tema
The structure and theme in Yusuf Ziya Ortaç's works of novel and drama
- Tez No: 505794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
“Yusuf Ziya Ortaç'ın Romanlarında ve Tiyatro Eserlerinde Yapı ve Tema”adlı bu çalışma, yazarın hayat hikâyesini, sanat anlayışını, romanlarını ve tiyatro eserlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde yazarın hayatı, sanatı ve eserleri ile ilgili bazı bilgiler verilmiştir. Hayatının dönüm noktaları, sanat hayatının nasıl başladığı, sanat anlayışında görülen değişim ve gelişmeler aktarılmıştır. İkinci bölüm çalışmanın en uzun ve kapsamlı bölümüdür. Burada yazarın romanları, altı ana başlık altında incelenmiştir.“Romanların Tanıtımı”başlığı altında eserin nasıl ortaya çıktığı ve basımı ile ilgili bilgiler verilmiştir.“Olay Örgüsü”başlığı altında ise eserdeki çatışmalar ve ana düğümler üzerinde durulmuştur.“Temalar”, iki başlık altında değerlendirilmiştir.“Roman Kişileri”, fonksiyonları ve tiplerimi bakımından incelenmiş, bunlar kendi içinde gruplandırılmıştır.“Zaman”,“Mekân”, ve“Bakış Açısı”kısımlarında her roman ayrı ayrı ele alınıp incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise yazarın tiyatro eserleri ele alınmıştır. Tiyatro eserlerinin dördü günümüz harflerine aktarıldıktan sonra incelenmiştir. Bu eserler incelenirken romanlarında uygulanan metot uygulanmıştır. Sonuç bölümünde, yapılan çalışmadan elde edilen bulgular sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study“The Structure and Theme in Yusuf Ziya Ortaç's works of Novel and Drama”aims to research writer's life story, his sense of art, his novels and dramas. The study consists of three chapters. In the first chapter, some information about the life, the art and the works of writer has been given. Also, the turning points in his life, how his career of art began, changes and developments coming out in his sense of art have been cited. The second chapter is the longest and the most extensive part of the study. In this chapter, the writer's novels have been viewed under six major titles. Under the title“The Introduction of Novels”, background information about how writer's works of art came into existence and their publications have been given. The title“The Plot”has focused on the conflicts in the works of art and the master nodes.“The Themes”have been evaluated under two titles.“The Characters in the Novels”have been viewed in respect to their functions and type castings, and these have been grouped in themselves. In sections“Time”,“Place”and“Point of View”, each novel has been individually discussed and viewed. In third chapter, the writer's dramas have been discussed. Four of the plays have been changed into Turkish letters. While studying on these works of art, the methods applied in writer's novels have been applied again. In conclusion part, the findings obtained from the studies have been presented.