Örgütsel bağlılık ve sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeyleri (Cerrahpaşa örneği)
Organizatonal commitment and levels of health employee's organizatinal commitment (Cerrahpaşa trial)
  1. Tez No: 505806
  2. Yazar: YELİZ KIR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ERKAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sağlık örgütlerinin başarılı olmasında insan faktörü büyük önem taşımakta ve önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Kurumlarına bağlı olan sağlık çalışanları örgütlerin üstün hizmet vermesinde büyük yararlar sağlayacağından çalışanların memnuniyetleri, örgütlerine olan bağlılıklarını ve kurumun desteğini alarak örgütün vermeyi amaçladığı sağlık hizmetinin kalitesini ve verimliliğinin artmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada veri toplama ve kaynak tarama tekniği esas alınmıştır. Örgütlerin çalışanlara sağladıkları desteğin büyüklüğü ile çalışanların kurum içi verimliliklerinin ve kurumuna bağlılık oranının arttığı görülmektedir. Günümüzde örgütlerin çalışanlara sunduğu hizmetlerle kuruma kazandırdıkları maddi ve manevi desteğin doğru orantılı olarak değiştiği görülmektedir. Bu nedenle örgütlerin çalışanlara verecekleri destek ne kadar iyi olursa çalışanların kuruma karşı desteği o yönde ilerlemektedir.
Özet (Çeviri)
The human factor is extremely important for the success of health organizations and this effect increases day by day. Healthcare employees who have organizational commitment benefits to their organizations for providing outstanding services. For this reason, the satisfaction of employees increases the quality and productivity of the organization by organizational loyalty and organizations support to them. In this research, we used two methods, data acquisition and literature review. The organizations support to their employees correlates with the employees productivity and the loyalty to the organization. At the present time, it is seen that organizations services to their employees correlate with the organizations peculiar and spiritual outcome. Therefore, the more organizations support their employees, the more employees support their organizations.