Gender on air: Being a female attendant in Turkey
Havada toplumsal cinsiyet: Türkiye'de kadın kabin memuru olmak
- Tez No: 505805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU KAYAALP JURİCH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, cinsiyetlendirilmiş beden, cinsellik ve duygulanımsal emek söylemlerini ve bu söylemlerin Türkiye'deki kabin memurları bağlamında kullanımını, teorik ve ampirik bir çerçevede analiz etmeyi ve anlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, konuyu analiz etmek için; kabin memuru tecrübe ve görüşmelerini, toplumsal cinsiyet, cinsiyetlendirilmiş işyeri ve devletin toplumsal cinsiyete yaklaşımını ve sosyal politikalarını şekillendiren mikro düzeydeki Türkiye politikaları gibi alakadar teorileri incelemektedir. Türkiye'deki yeni patriyarki formlarını ve toplumsal cinsiyet yaklaşımını şekillendiren muhafazakarlık ve liberallik arasındaki tansiyonu işaret edip, geleneksel ile seksi arasındaki ikili karşıtlığı resmettiğinden dolayı Türkiye'deki havayollarında çalışan kadın kabin memurları bu vaka çalışmasına örneklem olarak seçilmiştir. Bu çalışma, 2013-2015 yılları ve Mayıs-Eylül 2017 tarihleri arasında kabin memurları ile yapılmış yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler, odak grupları ve katılımcı gözlemci metodları kullanılarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze and understand the reproduction of gendering discourses of body, sexuality and emotional work, and their use within the context of female flight attendants of Turkey under theoretical and empirical framework. To analyze the subject, this work examines flight attendant experiences/interviews and related theories, such as gender, gendered workplace and the Turkish micro-level politics shaping social policies and the government's approach to gender. Mainly female flight attendants working on two airlines in Turkey are chosen as a case study for portraying a binary opposition of traditional versus sexy, and highlighting the tension in Turkish politics between conservatism and liberalism that both shape the new forms of patriarchy and approach to gender in the country. This research is based on participant observation, semi-structured in-depth interview with flight attendants and focus group techniques that took place between 2013-2015 and May-September 2017.