Aksaray yöresine kayıtlı sözlü türkülerin ilk ve orta öğretim düzeyinde eğitim müziği olarak düzenlenmesi
The arrangement again of folk songs belong to Aksaray region as education music in the level of primary and high school
- Tez No: 505807
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı TRT repertuvarında yer alan Aksaray yöresine ait türkülerin ilk ve orta öğretim düzeyinde eğitim müziği olarak yeniden düzenlenmesidir. Araştırmanın betimsel bir araştırma olmasından dolayı ilk olarak genel tarama modelinden yararlanılmış ve araştırma için belirlenen konunun temellendirilmesi ve yönlendirilmesi için literatür taraması yapılarak konuyla ilgili bilgiler toplanmıştır. Yapılan araştırmalarda TRT repertuvarında Aksaray yöresine kayıtlı 23 adet türküye ulaşılmış, içlerinden form ve konu bakımından uygun olan 12 tanesi seçilmiş ayrıca repertuarda kayıtlı olmayan 2 Aksaray türküsü de çalışmalara ilave edilmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen türküler form, konu ve müzik açısından tasnif edildikten sonra ilk ve ortaöğretim düzeyinde eğitim müziği olarak düzenlenebilecekler tespit edilmiştir. Bu tespitler MEB Talim Terbiye Kurulunca yayımlanan Müzik Dersi Öğretim Programında yer alan ölçütler çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca düzenlemesi yapılamamış türkülere de daha sonraki çalışmalara kaynak teşkil edebilmesi açısından bu çalışma içerisinde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is the arrangement again of folk songs belong to Aksaray region in TRT repertory as education music in the level of primary and high school. Due to this work is a descriptive research, the model of general scanning was used firstly and the information about the subject was collected by scanning literature to substantiate and directed the determined subject. By doing research, it was found 23 folk songs registered in Aksaray region in TRT repertory and 11 of them are suitable to the form and the subject were chosen and also 2 Aksaray folk songs, not registered in repertory, were added to the work. After the folk songs ,were obtained in the end of the work , were classified as form, subject and music, the ones can be arranged for education music in the level of primary and high school were determined. These determinations were facted in according to the framework in the education programme of music lesson published by the board of education and discipline in the ministry of National Education. The folk songs ,whose arrangements could be performed, were given place in this work to source for next works.