Halit Fahri Ozansoy'un tiyatro eserlerinde yapı ve tema
Structure and theme in Halit Fahri ozansoy's theatre works
- Tez No: 505808
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
“Halit Fahri Ozansoy'un Tiyatro Eserlerinde Yapı ve Tema”adlı bu çalışmanın amacı; yazarın tiyatro eserlerinde hangi tema ve yapı unsurlarının kullanıldığını tespit etmek ve en fazla hangi temaların işlendiğini belirlemektir. Birinci bölümde, çalışmanın asıl konusuna geçmeden önce Türk tiyatro tarihi ve gelişim aşamaları incelenmiş ve bu konuyla ilgili bilgi verilmiştir. İkinci bölümde yazarın hayatı, mizacı, edebi kişiliği ve bağlı olduğu topluluklar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise tiyatro eserlerinin tanıtımları yapıldıktan sonra eserler, olay örgüsü, temalar, şahıs kadrosu, insan ögesinin seyirciye sunuluşu, zaman, mekân ve dekor şeklinde tasnif edilmiş ve incelenmiştir. Sonuç kısmında ise bulgularla ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work, called 'Structure And Theme In“Halit Fahri OZANSOY”s Theatre Works' is to determine which theme and building elements are used in the author's theatre works and to determine which themes are most addressed. In the first part, the historical and developmental stages of Turkish Theatre are examined and information is given about this subject before moving on to the main topic of the study. In the second part, the writer's life, his character, his literary personality, and the societies to which he belongs are discussed. In the third chapter, after introductions of the theatre works, the presentation of artefacts, plots, themes, casting, and human element to the audience are classified and analysed in terms of time, space and décor. In the conclusion part, a general evaluation of the findings is made.