Anter kültüründen yararlanarak Ege Bölgesi için yeni tütün hatlarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 50582
  2. Yazar: MOGHADDAM FAEYEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKÜ EMİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
III ÖZET ANTER KÜLTÜRÜNDEN YARARLANARAK EGE BÖLGESİ İÇİN YENİ TÜTÜN HATLARININ GELİŞTİRİLMESİ FAEYEZ MOGHADDAM Amir Doktora tezi, Tarla Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ülkü EMİRO?LU Ağustos 1996, 81 sayfa Haploidi tekniğinden yararlanarak Ege bölgesi için yeni hatlar geliştirmek amacı ile Ege 64 ve Karabağlar grubundan altı tütün çeşit ve hattı, resiproklu olarak melezlenmiş ve 16 kombinasyona ait Fi bitkilerinin anterleri kültüre alınmıştır.Ortalama 24 gün sonra haploid bitkicikler çıkmaya başlamış ve çıkış gözlenen anterlerin oram kombinasyonlara göre % 9.6 ile %28.9 arasında değişmiştir. Haploidlerin fertil hale geltirilmesi için kullanılan asenaften, kombinasyonlara göre %1.3 - %12.5 etkili olmuştur. Elde edilen 100 dihaploid hat, 1995'de döl sıralan halinde yetiştirilmiş ve augmented desene göre ebeveynleri ve birbirleri ile karşılaştınlmıştır. Gözlenen kalitatif özellikler bakımından dihaploid hatların kendi içinde uniform olmalarına karşın, aralarında farklar bulunduğu saptanmıştır. Kuru yaprak verimi bakımından bölge çeşiti olan Karabağlar 6265'e yakın ve aynı istatistiki grubu paylaşan 28 dihaploid hat bulunmuştur. Toplam indirgen şekeri yüksek olan Ege 64 çeşidiyle aym istatistiki gruba giren 25 dihaploid elde edilmiştir. İncelenen özellikler (Bitki boyu, Yaprak boyuttan, Yaprak sayısı, Yaş ve kuru yaprak verimi, Çiçeklenmeye kadar geçen süre, Total alkaloid ve İndirgen şeker) bakımından bazı kombinasyonlarda ebeveynlerini aşan hatlar gözlenmiştir. Yaprak sayısı ve kuru yaprak verimi yüksek 28 dihaploid hat, daha sonra kurulacak deneme için seçilmiştir. Anahtar Kelimeler. Tütün, Dihaploid, Asenaften, Augmented desen, Anter kültürü
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT BREEDING NEW TOBACCO LINES FOR EGE REGION THROUGH ANTHER CULTURE FAEYEZ MOGHADDAM Amir Ph.D.Thesis, Field Crops Department Under Supervision of Prof. Dr. Ülkü EMİRO?LU August 1996, Total Page; 81 In order to develop new tobacco lines for Ege region via anther culture, six tobacco genotypes belonging to the Ege and Karabağlar groups were crossed reciprocally. Sixteen Fi cross combinations were obtained.The anthers of the Ft plants were teken for anther culture. Haploid plantlets were observed after 24 days. The rate of anther response changed from 9.6 % to 28.9% by combinations. For chromosome doubling haploid plantlets were treated with acenaphthene and the 1.3 to 12.5 % of the plants set seed. A hundred dihaploid lines obtained were grown in progeny rows using the Augmented experimental designe to compare them with their parents and with each other in 1995. Although there was a uniformity within the dihaploid lines in terms of the qualitative characters observed, there were differences among them. Twenty eigth dihaploid lines shared statistically the same group with Karabağlar 6265 for cured leaf yield. Twenty five dihaploid lines were statistically in the same group with Ege 64 which had the highest total reduced sugar content. Some dihaploid lines exceeded their parents for some traits, such as (the stalk length, the plant height, the leaf length, the leaf width, the green leaf yield,, days to flowering, the total alkaloid and the total reduced sugar ). Twenty eigth dihaploid lines which had high leaf number and cured leaf yield were selected for further tests. Keyword: Tobacco, Dihaploid, Acenaphthene, Augmented design, Anther culture