Synthesis and characterization of some new cis-plantinum analogues
- Tez No: 50583
- Danışmanlar: PROF.DR. FADİME SARIKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bu çalışmada, bazı bis-difenilfosfinplatin (II) kompleksleri sentezlenmiştir. Metal merkezi karboksilat anyonları, nitrato grupları ve askorbat anyonu ile koordine edilmiştir. Bu komplekslerin yapısı elementel analiz, kondüktometrik ölçümler ve çeşitli spektroskopik teknikler (FTIR ve 31P {H} NMR) ile karakterize edilmiştir. Giriş bölümünü oluşturan I. Bölümde platin (II) komplekslerinin bağlanma özellikleri, cisplatin bileşiklerinin keşfi, tarihsel gelişimi ve önemli cisplatin bileşikleri, antitumor platin bileşiklerinin özellikleri ile cisplatin komplekslerinin etki mekanizması verilmiştir. İkinci Bölümde, çıkış komplekslerinin [Pt(dppm)Cİ2, Pt(dppe)Cİ2, Pt(dppp)Cİ2] ve difosfın platin (II) karboksilat, dinitrato ve askorbat komplekslerinin sentezleri ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Yeni komplekslere [Pt(dppm)(SA)2, Pt(dppe)(SA)2, Pt(dppp) (SA)2, Pt(dppe)(FU)2, Pt(dppp)(Mal), Pt(dppm)(ON02)2, Pt(dppe)(ON02)2, Pt (dppp)(ONC>2)2, Pt(dppm)(ASC), Pt(dppe)(ASC), Pt(dppp)(ASC)] ait elementer analiz verileri, önemli İR verileri ve bazı özellikleri yine aynı bölümde verilmiştir. Sonuç ve tartışmalarım yer aldığı Üçüncü Bölümde, başlangıç kompleksleri ve yeni komplekslere ait İR ve 3 *P {H} NMR verileri ayrıntılı bir şekilde tek tek yorumlanmış, ve bu verilerin ışığında kompleks yapılan aydınlatılmıştır. 145
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, a number of bis-diphenylphosphino platinum (II) complexes have been synthesized. The metal center is coordinated with several carboxylate anions, nitrato groups, and ascorbate anion in the cis configuration. These complexes have been characterized by elemental analysis, conductivity measurement, and spectroscopic techniques namely FTIR and 3lP {H} NMR. In Chapter 1 which is Introduction, the bonding properties of platinum (II) complexes, discovery of cisplatinum complexes, historical development of cisplatinum analogues and important cisplatinum complexes, chemical features of antitumor platinum complexes, and the mechanism of the action of cisplatinum complexes are given. In Chapter II, synthesis of starting complexes [Pt(dppm)Cİ2, Pt(dppe)Cİ2, Pt(dppp)Cİ2] and the complexes of diphenylphosphine platinum (II) carboxylate, dinitrato and ascorbate are given in detail. Data of elemental analysis, important IR data and some properties of new complexes [Pt(dppm)(SA)2, Pt(dppe)(SA)2, Pt(dppp)(SA)2, Pt(dppe) (FU)2, Pt(dppp)(Mal), Pt(dppm)(ON02)2, Pt(dppe)(ON02)2, Pt(dppp)(ON02)2, Pt(dppm)(ASC), Pt(dppe)(ASC), Pt(dppp)(ASC)] are also given. In Chapter III, which is the result and discussion sections, IR and 31P{H} NMR data of starting complexes and the complexes synthesized by using starting complexes were interpreted separately, and the structures of the complexes were characterized in the view of these data. 144