Konya ili Karacadağ yöresi halk müziği ve ülkemiz müzik eğitimindeki yeri
Konya province Karacadağ region folk music and the place of our country music education
  1. Tez No: 505821
  2. Yazar: TURGUT BALBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATTİLA ÖZDEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma Konya ili Karacadağ yöresi halk müziğinin ve ülkemiz müzik eğitimindeki kullanım özelliklerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla öncelikle çeşitli kaynaklarda yer alan Karacadağ bölgesine ait halk ezgilerine ulaşılıp tespit edilmiştir. Ayrıca Karacadağ bölgesinde derleme çalışmaları ve mahalli sanatçılar ile görüşmeler yapılarak elde edilen tüm ezgilerin edebî ve müzikal yapıları incelenmiştir. Kaynak tarama ve derleme yoluyla elde edilen ezgilerin müzikal ve edebi özelliklerinden yola çıkılarak bu eserlerin ülkemizdeki ortaokul, lise ve üniversite düzeyindeki genel ve mesleki müzik eğitimi ile özengen müzik eğitiminde kullanılabilirlikleri tespit edilmiştir. Bu araştırma bölgeye ilişkin halk müziği kültürünün ortaya çıkarılması ve Konya ili Karacadağ bölgesi halk müziği adına yapılan ilk lisans üstü tez çalışması olması bakımından önem taşımaktadır. Çalışmada Karacadağ bölgesi ile ilgili genel bilgilerin yanı sıra Karacadağ bölgesi halk müziğindeki belirgin unsurlar; yöre ezgilerinde kullanılan usuller, makam dizileri, ses genlikleri, ezgilerin konuları ve ezgilerin uzun hava-kırık hava, sözlü-sözsüz yapı bakımından dağılımları, yörede kullanılan çalgılar ve öne çıkan mahalli sanatçılar ve kaynak kişiler hakkında bilgiler verilmiştir. Bu araştırmada köklü bir geçmişe sahip olan Karacadağ bölgesi kültürü ve müziği ile ilgili yeterli kaynakların bulunmadığı, başta TRT'ye veya Kültür Bakanlığı'na bağlı birimler ve sanatçılar olmak üzere Ereğli, Karapınar, Emirgazi ilçelerini kapsayan Karacadağ bölgesinde uzun yıllardır derleme gezileri yapılmadığı, akademik saha araştırmalarının da bu bölgeyi hedef almadığı tespit edilmiştir. Ayrıca Klasik Türk müziği enstrümanları ile“bozlak”icra edilebildiği ve yöreye has bir çalma söyleme tavrının oluştuğu ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to examine the folk music of Karacadağ region of Konya and the usage of music in our country music education. For this purpose, the folk music belonging to the Karacadağ region, which is located in various sources, has been reached and determined. In addition, compilation studies in Karacadağ region and interviews with local artists have examined the literary and musical structures of all the melodies obtained. Based on the musical and literary characteristics of the melodies obtained through literature review and compilation, the usability of these works in general and vocational music education at the secondary, high school and university level in our country was determined. This research is important to reveal the folk music culture related to the region and to be the first postgraduate dissertation work in the name of folk music in Karacadağ region of Konya province. In addition to general information about the Karacadağ region, the Karacadağ region is characterized by folk music; information about the methods used in local melodies, authority sequences, sound amplitudes, topics of melodies and distrubitions of melodies in terms of long air-broken air, oral-nonverbal structure, instruments used in the region and prominent local artists and sources. In this research, there is not enough resources about Karacadağ region culture and music, which has a long history, especially in Karacadağ region including Ereğli, Karapınar and Emirgazi districts, especially units and artists affiliated to TRT or Ministry of Culture, it has been determined that their research does not target this region. It has also been shown that classical Turkish music instruments can be performed“badly”and that there is an attitude of singing a play which is unique to the region.