Sulu ve kuru koşullarda Gemlik ve Ayvalık (Edremit) zeytin çeşidinde (Olea europaea L.) kaolin kili uygulamasının güneş yanıklığı üzerine etkisi
Effects of kaolin clay application on the Gemlik and Ayvalik (Edremit) varieties of olive (Olea europaea L.) trees against sunburn in dry and watery conditions
  1. Tez No: 505864
  2. Yazar: YAZGAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF NİKPEYMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, Kahramanmaraş ilinin Türkoğlu ilçesinin Yeşilyurt Mahallesinde bulunan sıra arası ve sıra üzeri dikim mesafeleri 5 x 5 m. olan 14 yaşlarında kapama zeytin bahçesinde 2017 yılında yürütülmüştür. Araştırmada, 12 adet Gemlik zeytin çeşidi, 12 adet Ayvalık (Edremit) zeytin çeşidi kullanılmış olup, her çeşit kendi aralarında 6 adet sulu Gemlik, 6 adet kuru (sulanmayan) Gemlik; 6 adet sulu Ayvalık (Edremit), 6 adet kuru (sulanmayan) Ayvalık (Edremit) olmak üzere ayrılmıştır. 3' er adetlerine kaolin kili uygulanıp 3' er adetleri kontrol olarak bırakılmıştır. Sulanan zeytinler damla sulama yöntemiyle su ihtiyaçları karşılanmakta ve yaklaşık 17 - 20 günde bir ağaç başına 8 - 10 lt. su verilmiştir. Kontrol olarak bırakılan ağaçlara herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Deneme (2x2)x3' lük faktöriyel düzenlenmiş tesadüf parselleri deneme desenine göre kurulmuştur. Kaolin kili 30 Hazirandan itibaren 15 gün arayla 3 defa zeytin ağaçlarına sırt pülverizatörü ile püskürtülerek uygulanmıştır. Kaolin kili birinci ve ikinci uygulamada % 5 ölçüsünde, üçüncü uygulamada ise % 2.5 ölçüsünde zeytin ağaçlarının meyve, yaprak, sürgün yüzeylerine kaplama yapacak şekilde sırt pülverizatörü ile püskürtülerek uygulanmıştır. Meyvelerde kuraklık ve güneş yanıklığının olumsuz etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, meyve ölçümleri (ağaç başına verim (kg/ağaç), meyve 100 dane ağırlığı (gr), meyve boyu (mm), meyve eni (mm), meyve indeksi (boy/en), meyve eti ağırlığı (gr), meyve eti oranı (%), meyve et/çekirdek oranı (%)), çekirdek ölçümleri (çekirdek 100 dane ağırlığı (gr), çekirdek boyu (mm), çekirdek eni (mm)), vejetatif ölçümler (Deneme alanındaki ağaçların her birinin orta kısımlarından dört yönden tesadüfi olarak 4 adet yıllık sürgünün dip kısımlarından uç kısımlarına kadar olan uzunlukları 15.08.2017 ve 15.12.2017 tarihleri dâhil her ayın 15' inde metre ile ölçülmüştür), kimyasal analizler (renk (L* a* b*) analizi, protein oranı (%), kuru madde oranı (%)) olmak üzere incelemeler yapılmıştır. Pomolojik analizleri KSÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri bölümü pomoloji laboratuvarında, kimyasal analizler ise KSÜ bünyesinde bulunan Üniversite - Sanayi - Kamu İşbirliği Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezinde (ÜSKİM) gerçekleştirilmiştir. Yaptığımız denemede elde ettiğimiz bulgular dikkate alındığında büyük bir çoğunluğunda verim ve kalite açısından olumlu sonuçlar alınmıştır. Bunun yanı sıra güneş yanıklığı görülmediği fakat kuraklıktan dolayı meyvede oluşan buruşmalar kaolin kili uygulamasıyla önlendiği için yüksek sıcaklıkların oluştuğu Temmuz, Ağustos gibi aylarda zeytin bitkilerinde kaplama yapacak şekilde kaolin kili uygulamaları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a garden with only 14 years old olive trees in it which had been organized according to the distance between the lines of 5 meters and the distance of the planting with in the lines of 5 meters, in Yeşilyurt neighbourhood of Türkoğlu District of Kahramanmaraş City, in 2017. In the research, 12 Gemlik variety of olive trees and 12 Ayvalık variety of olive trees were determined and in order to use in dry and watery conditions, each variety of trees were splitted into 2 groups of 6 trees. 6 Gemlik variety of olive trees and 6 Ayvalık (Edremit) variety of olive trees were used for dry conditions and 6 Gemlik variety of olive trees and 6 Ayvalık (Edremit) variety of olive trees were used for watery conditions, kaolin clay was used on 3 trees of each group and 3 trees of each groups were left as control plants. Irrigated trees were irrigated by drip irrigation system and each tree was given 8-10 liters water once every 17-20 days. To the control plants were given no applications such as irrigating and kaolin clay application. Test was designed according to the random parcel test pattern as (2×2)'3 factorial. Kaolin clay was started to use on June 30; for the first and the second use by 5% of kaolin clay and the third use by 2.5% of kaolin clay was used by spraying with the knapsack sprayer to the olive trees as covering the surface of the fruit, leaves and sprouts. Determining of adverse effects of drought and sunburn on the fruit was purposed. In this context, obtained datas were examined as following details; Fruit grain weight (gr),fruit lenght (mm), fruit width (mm), fruit indext (lenght/width), pulp weight (gr), pulp ratio (%), pulp seed ratio (%), seed measurements (100grains of seed weight (gr), seed lenght (mm), seed width (mm)), vegetative measuraments (from bottom to top of the lenghts of annual 4 sprouts which are randomly chosen from the the four sides of the middle of each tree inthe test area were measured with meter on the 15th day of each month including the dates of 15.08.2017 and 15.12.2017). chemical analyzes (color (L* a* b*) analyzes, protein ratio(%), dry substance ratio (%)). Pomology analyzes were carried out at the pomology laboratory of KSÜ Fakulty of Agriculture Department of Garden Plants and the chemical analyzes were carried out at University Industry Protection Cooperation Development and Research Center (ÜSKİM) in KSÜ. As the findings we observed in the test was taken into consideration; positive results have been obtained in the terms of yield and quality in a great majority of the crops. On the other hand, sunburn was not observed. The wrinkles in the leaves caused by drought were preserved by kaolin clay application, therefore kaolin clay aplication can be suggested for olive trees when the high tempratures accure such as in July and in August.