Neodiprion Sertifer (Geoffr) (Hymenoptera: Diprionidea)'in bakteriyel florasının araştırılması
Investigation of the bacterial flora of Neodiprion Sertifer (Geoffr) (Hymenoptera: Diprionidea)
- Tez No: 505874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN ALBAYRAK İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kırmızımtrak sarı çalı antenli yaprakarısı Neodiprion sertifer (Geoffr) (Hymenoptera: Diprionidae) çam ormanlarının en önemli zararlılarından biridir. Bu çalışmada, yeni biyolojik kontrol ajanları geliştirebilmek için zararlının bakteriyel florası araştırıldı. N. sertifer'den 7 cinse ait toplam 13 bakteri izole edildi. Bakteriyel izolatların morfolojik ve biyokimyasal özellikleri (API 20 E, API 50 CH kitleriyle) konvensiyonel ve rutin tekniklerle belirlendi. Ayrıca, 16S rRNA gen sekans analizi izolatları moleküler seviyede identifiye etmek için kullanıldı. Yapılan çalışmalara ve 16S rRNA gen sekans analizi verilerine dayanılarak izolatlar; Pseudomonas sp. (Ns1), Staphylococcus sp. (Ns2), Bacillus megaterium (Ns3), Klebsiella oxytoca (Ns4), Klebsiella oxytoca (Ns5), Staphylococcus sp. (Ns6), Klebsiella oxytoca (Ns7), Raoultella planticola (Ns8), Pantoea agglomerans (Ns9), Staphylococcus pasteuri (Ns10), Pantoea agglomerans (Ns11), Acinetobacter lwoffi (Ns12) ve Pantoea agglomerans (Ns13) olarak tanımlandı. Bilgilerimize dayanarak bu çalışma, N. sertifer'in bakteriyel florası üzerine yapılmış ilk literatürdür.
Özet (Çeviri)
The European pine sawfly Neodiprion sertifer (Geoffr) (Hymenoptera: Diprionidae) is one of the most pest for pine forest. In this study, bacterial flora of the pest was investigated to devolop a new biological control agent. A total 13 bacteria species belonging to 7 genera were isolated from N. sertifer. Morphological and biochemical characteristics of bacterial isolates were determined by conventional ( with API 20E and API 50CH strips) and routine techniques. Additionally, a 16S rRNA gene sequence analysis was performed to identify the isolates at the molecular level. Based on these studies and 16S rRNA gene sequence analysis results, isolates were identified as Pseudomonas sp. (Ns1), Staphylococcus sp. (Ns2), Bacillus megaterium (Ns3), Klebsiella oxytoca (Ns4), Klebsiella oxytoca (Ns5), Staphylococcus sp. (Ns6), Klebsiella oxytoca (Ns7), Raoultella planticola (Ns8), Pantoea agglomerans (Ns9), Staphylococcus pasteuri (Ns10), Pantoea agglomerans (Ns11), Acinetobacter lwoffi (Ns12) and Pantoea agglomerans (Ns13). To our knowledge, this is the first report in the literature on the bacterial flora of N. sertifer.