Neodiprion sertifer'in Göller bölgesi ormanlarında biyolojisi, doğal düşmanları ve epidemilerin artım üzerine etkisi
Biology, natural enemies of Neodiprion sertifer in Lake's district forests and effect on increment of outbreaks
- Tez No: 444821
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Süleyman Demirel Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Mühendisliği Anabilim Dalı'nda“Yüksek Lisans Tezi”olarak 2013-2015 yıllarında periyodik olarak araştırma alanlarında gözlemler, örnek toplanması ve laboratuvar çalışmaları ile gerçekleştirilmiştir.Neodiprion sertifer Göller Bölgesi'ndeki çam ormanlarında önemli zarara yol açan primer zararlı bir türdür. Türün mücadelesi için her yönüyle iyi tanınması, biyolojisinin doğal koşullarda bilinmesi ve biyolojik mücadele amacıyla doğal düşmanlarının tespit edilmesi gereklidir. Bu nedenle zararlının çalışma alanımız olan Göller Bölgesi'nde zarara yol açtığı ve sık sık epidemi yaptığı ormanlarda arazi koşullarında biyolojisi araştırılmış, popülasyon üzerinde etkili olan doğal düşmanları saptanmış ve epidemilerinin ağaçların artım ve büyümesi üzerinde etkileri belirlenmiştir.Zararlının kışı yumurta döneminde geçirdiği, larvaların mart sonu nisan ayı başından itibaren yumurtadan çıkmaya başladığı belirlenmiştir. Genç larvaların ilk olarak ibrelerin orta damar kısımlarına kadar yiyerek beslenmeye başladıkları görülmüştür. Mayıs ayı ortasından itibaren ibreler arasında ve toprak içince pupa olmaya başladığı, erginlerin uçma zamanının eylül sonunda başladığı ve aralık ayı başına kadar sürdüğü tespit edilmiştir. Zararlının yörede özellikle kızılçam plantasyon sahalarında yaygın olduğu ve yılda bir nesil verdiği belirlenmiştir.Çalışma boyunca N. sertifer'in larvaları ile beslenen avcı tür Troilus luridus (Fabricius, 1775) (Hemiptera, Pentatomidae) gözlemlenmiştir. Yumurta parazitoiti olarak Neochrysocharis formosa (Westwood 1833) (Hymenoptera; Eulophidae) ve Dipriocampe diprioni (Ferriere 1935) (Hymenoptera; Tetracampidae), larva ve pupa parazitoiti olarak ise Lamachus eques (Hartig, 1838) Agrothereutes adustus (Gravenhorst, 1829), Exenterus amictorius (Panzer, 1801) (Hymenoptera, Ichneumonidae), Brachymeria sp. (Hymenoptera, Chalcidiae), Apanteles sp. (Hymenoptera; Braconidae), Mesopolobus mediterraneus (Mayr, 1903) (Hymenoptera; Pteromalidae) Drino inconspicua (Meigen, 1830) (Diptera, Tachinidae) gözlemlenmiştir. Parazitoit türlerden N. formosa, D. diprioni, Brachymeria sp., Apanteles sp. ve M. mediterraneus ülkemizde zararlının doğal düşmanı olarak ilk kez kaydedilmiştir.Böcek salgınlarının kızılçamlarda artım ve büyüme üzerine etkisi ile ilgili olarak, zararlının 2005 yılında Başmakçı/Sarıköy ormanlarında yaptığı epideminin etkileri böcek zararına uğrayan ve uğramayan ağaçlardan alınan artım kalemleri üzerinde çalışılmıştır. Böcekli ağaçlarda 2004 yılı ortalama yıllık halka genişliği ile zararın olduğu 2005 ve onu takip eden 2006 yıllarında istatistiki olarak anlamlı fark belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted from 2013 to 2015 as“Master's Thesis”at Süleyman Demirel University, Graduate School of Applied and Natural Sciences, Department of Forest Engineering through periodical observations in, sampling from the study sites and laboratory tests.Neodiprion sertifer is a primary insect that causes significant damage to the pine forests in the Lakes Region. All aspects of this insect should be understood well to control this species, its biology should be identified under natural conditions and its natural enemies should be identified to perform biological control. Therefore, the biology of this insect was studied under the field conditions in the forests of the Lakes Region, which was our study site, where the insect caused damage and frequent epidemics, its natural enemies that were effective on the population were identified and the effects of epidemics on the increment and growth of the trees were determined.It was found that these insects passed the winter as eggs, while the larvae hatched in late March and early April. The young larvae were observed to feed first on the leaves up to the middle nervous parts. Starting from mid-May, pupae came out between the needles and in the soil, the adults started flying in late September and until early December. These insects were found to have a wide distribution in the brutian pine plantation site and have one generation each year.Throughout the study, it was observed that the predatory species which was Troilus luridus (Fabricius, 1775) (Hemiptera, Pentatomidae) fed with the larvae of N. sertifer. Neochrysocharis formosa (Westwood 1833) (Hymenoptera; Eulophidae) and Dipriocampe diprioni (Ferriere 1935) (Hymenoptera; Tetracampidae), as egg parasitoids, and Lamachus eques (Hartig, 1838) Agrothereutes adustus (Gravenhorst, 1829), Exenterus amictorius (Panzer, 1801) (Hymenoptera, Ichneumonidae), Brachymeria sp. (Hymenoptera, Chalcidiae), Apanteles sp. (Hymenoptera; Braconidae), Mesopolobus mediterraneus (Mayr, 1903) (Hymenoptera; Pteromalidae) Drino inconspicua (Meigen, 1830) (Diptera, Tachinidae) as larval and pupa parasitoids were observed. Parasitoid species N. formosa, D. diprioni, Brachymeria sp., Apanteles sp. and M. mediterraneus were recorded for the first time in our country as the natural enemies of the harmful insects.As for the effects of insect epidemics on the increment and growth of the brutian pine trees, the effects caused by these insects on the forests in Başmakçı/Sarıköy in 2005 were analyzed by taking increment cores from the trees affected by the insects and from those not affected. A statistically significant difference was found between the average annual ring width of the trees affected by the insects in 2004, the width in 2005 when the trees were damaged and the one in 2006.