Göller yöresi kızılçam ağaçlandırmaları için büyüme oranı modeli ile bonitet endekslerinin belirlenmesi
Bonitet index identification of Lakes region red pine forestification by growth rate modal
- Tez No: 505893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ÇATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kızılçam (Pinus brutia Ten.) ülkemizin önemli bir ağaç türüdür. Bu önemi yayılış alanı bakımından ve ülkemizin odun ürünü ihtiyacını karşılaması bakımından en fazla paya sahip olmasından ileri gelmektedir. Bu yüzden değişik yörelerde yayılış gösteren türün büyüme ve hasılat özelliklerinin doğru bir şekilde ortaya koyulması gerekmektedir. Büyüme ve hasılat özelliklerinin belirlenmesinde yetişme ortamı verim gücü olan bonitetin sağlıklı bir şekilde belirlenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma ile Isparta ve Burdur yörelerinde ağaçlandırma yolu ile tesisi edilmiş kızılçam meşcerelerinde Bonitet Endeks tablosu oluşturulmuştur. Bonitet endeks tablolarının oluşturulması için 2015 ve 2016 yılı yaz aylarında farklı yaş ve yetişme ortamlarında sınıflarında 54 adet örnek alan alınmıştır. Her örnek alanda kesilen 3 galip veya müşterek galip ağaçta yıllık boy büyümesi dal halkalarından ölçülmüştür. Ölçülen değerler kullanılarak Nigh (1997) tarafından esasları ortaya koyulan büyüme oran modeli yöntemi ile yöresel bonitet endeks tablosu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Red pine (Pinus brutia Ten.)is an important tree species in our country. The reason is, Red pine has the highest share in terms of suppling the needs of wood product of our country and expansion of growing Red pine range. That is why we need to know Pinus brutia Ten. which showes expansion in different region-characteristic of Red pine growth and yield in a correct way. It is considerably important to determine the qualities of the growth and yield is to identify the growing crops strength which is known as bonitet of the tree. With this study, bonitet index table has been created thanks to forestation in Red pine stand in the region of Isparta and Burdur. During summer months of 2015-2016, it was taken 54 sample fields upon different age and class of bonitet to create bonitet index table. 3 dominant or co-dominant trees cut at each sample field was measured up to rings of branches by taking into consideration annual height growth of the dominant or co-dominant tree. Regional bonitet index table is created by using measured values and growth rate method of which the principles laid down by Nigh (1997). As a result of comparison made by matched t-test in order to learn whether the avarage of two identical variables are the same, it was found that bonitet index values created by Yilmaz (2018) were different from the one created by Usta (1991). The yield strenght of habitat will be indentified more realistically by using bonitet index tables on red pine forestation endemics.