İzmir ili Menderes ilçesi ve yöresi örtüaltı tarım yapılan toprakların pedogenetik özellikleri ile bunların yeni toprak taksonomisindeki yerlerinin saptanması
  1. Tez No: 50590
  2. Yazar: FATMA PENVER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜNAL ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÖZET Menderes ilçesi yöresindeki örtü altı tarım topraklarının pedogenetik özelliklerinin belirlenmesi için yapılan bu çalışmada, toprakların morfolojik, kimyasal ve fiziksel özellikleri belirlenmiş ve 7. yaklaşım dizgesine göre taksonomik birimleri saptanmıştır. Araştırma alanı Türkiyenin Batısında ve îzmir ilinin Güney-Batısında yeralmakta olan Küçük Menderes havzasındaki Menderes ilçesi yöresi ile Bulgurca ve Çileme köylerini içermektedir. Çalışma alanı Akdeniz ikliminin genel özelliklerini gösterir ve bu bağlamda, yazları sıcak ve kurak, kışlan ise ılık ve yağışlı iklim tipini içerir. Jeolojik olarak aynmlı oluşumları gösteren çalışma alanı Alpin Orojenezi sırasında oluşan Alpin sıradağlarını içerirken, bunların Pasadonien devresinden sonra su yüzeyine çıktıkları belirlenmiştir. Faylanma sonucunda Küçük Menderes grabeninde Küçük Menderes nehri ve yan derelerinin taşıdığı birikintilerle alüvyonlar ve alüvyon koniler meydana gelmiş ve ovalar bugünkü şeklini almıştır. Menderes masifi genelde gnays, mikaşist, mermer, fillit, amfibolit, ve kalkerli şistlerden oluşmuştur. Araştırma alanı topraklarındaki alü adet örtü altı tarım toprağının, her birinin genel özelliklerini en iyi simgeleyebilecek şekilde 6 toprak profili açılmış ve ayrımlı horizonlardan 29 adet toprak örneği alınmıştır. Toprakların fiziksel ve kimyasal özelliklerinin laboratuvar analiz yöntemleriyle belirlenmesi ve elde edilen veriler yardımıyla toprakların Soil Survey Staff (1975, 1994 )'a göre sınırlandırılabilmesi için arazi gözlemleri yanında, tane iriliği dağılımı, pil, suda çözünebilir toplam tuz, organik-C, organik madde, CaC03, toplam-N, C/N, değişebilir katyonlar, ESP., katyon değişim sigası (C.E.C.), solma noktası ve tarla kapasitesindeki % nem, yararlı su, saturasyon ekstraktında, Na+, K+, Ca4“* Mg++, Cl”, SO=4, CO^=, HCO"3, EC. verileri saptanmıştır. Akarsuların taşıyıp biriktirdiği alluvium ana özdekleri üzerinde oluşum gösteren araştırma alanı topraklarında yüzey tanı horizonu olarak Ochric epipedon saptanmıştır. Topraklar pedogenetik özellikleri, toprak oluşum özellikleri ile çevre faktörleri sonucunda şekillenen üst tanı horizonu, kireçlilik, tane büyüklüğü, toprak sıcaklığı ve toprak rutubet rejimine göre; Typic Xerofluvent ve Typic Pelloxerert alt grubuna yerleştirilmişlerdir. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been done to find out pedogenetic properties and classification of according to the 7 approximation of the soil under the green house of the Menderes region. The working area has different geological formation includes montain chain of Alpin which has been formed at the time of Orogenesis of Alpin and the were elevated to surface of water. Alluvions and alluvial fans have been occured by faulting in the graben of Küçük Menderes and the basins have been shaped as present. Massive of Küçük Menderes is generally formed by gneiss, mica schist, marble, phyllite, amphibole calcite schist. The research area is under the effect of Mediterranean climate, summers begin generally hot and dry, winters warm and rainy. Six soil pedons were opened in the place which perfectly smybolized the general features of the soils and the differences at the results of observations. Twenty-nine sample were taken from each different horizon. A detailed soil surveying were also aimed. As the classification unit soil families were used. To classify by the 7 approximation system according to Soil Survey Staff (1975), besides the describe of pedons in area, particle size distribution, pH, CaC03 organic-C, organic matter, total-N, C/N, exchangeable cations, C.E.C., E.S.P., field water capasity, wilting point and E.C., Na+, K+, Ca++, Mg++, CI", SO 4, CO=3 and HCO, content in water extracts have been determined. The soil has been classified in Typic Xerofluvent and Typic Pelloxerert. This classification has been done to the soil moisture regime, soil temperature, size of particules, lime contain, epipedon which were formed as a result of environment factors and soil processing. 47