Menderes İlçesi (İzmir) arazilerin toprak taksonomisi ile arazi kullanım planlamasındaki yeri üzerine araştırmalar
A research on soil taxonomy and land use planning of Menderes region
- Tez No: 77507
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ALTINBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET MENDERES İLÇESİ (İZMİR) ARAZİLERİN TOPRAK TAKSONOMİSİ İLE ARAZİ KULLANIM PLANLAMASINDAKİ YERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR BOLCA, Mustafa Doktora Tezi, Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Tez Yöneticisi: Prof Dr. Ünal ALTINBAŞ Şubat 1998, 219 sayfa Bu arastama, İzmir ili Menderes ilçesine bağlı Künerlik, Şaşal, Pancarköy, Develiköy, Çileme, Tekeliköy, Sancaklı, Taşpınar, Bulgurca, Oğlananası yerleşim birimleri ve civarı yöre topraklarının hava fotoğrafları yardımıyla yapısal ve fizyografik özelliklerinin belirlenmesi yanında ayrımlı toprak sınırlarının saptanması ve arazi kullanım planlamasının belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma yöresinin doğal peyzajını gösterir hava fotoğrafları; fizyografik ve elementer analiz yöntemlerine göre yorumlanarak ayrımlı toprak seri ve fazları oluşturuldu. Hava fotoğrafları üzerinde saptanan noktalarda açılan 54 adet toprak pedonundan örneklenen 189 adet toprak ve ana özdek örneğinin laboratuvar analiz verileri ve arazi gözlemleri sonucunda, ayrımlı seri ve fazlardaki topraklar, toprak taksonomisi (7. Yaklaşım) dizgesine göre sınıflandırıldılar. Bu bağlamda araştırma alanı arazilerinde; dağlık, plato, vadi, piedmont arazi tipleri ve sırt, yamaç, sırt+yamaç kompleks, küçük vadi, tepe üstü düzlüğü, tepelik, basin, alluvial düzlük, teras, yüksek glacis, düşük glacis ve alluvial fan rölyefleri saptandı. Yörede oluşum gösteren topraklar Entisol, İnceptisol, Alfisol, Vertisol ve Mollisol şeklinde 5 sıra, 7 alt sıra, 8 büyük grup ve 12 alt grup ile 14 seri içerisinde belirlenirken, Rhodoxeralf, Xerorthent, Xerochrept, Rendoll, Haploxerert, Xerofiuvent, Xeropsamment ve Haploxeralf büyükgrupları olarak saptandı. Ayrımlı toprak sınırlan 1/25.000 ölçekli topoğrafik haritaya aktarıldı ve toprak taksonomik haritası oluşturuldu. Arazi gözlemleri, foto yorumlama ve laboratuvar analiz verileri sonucu, ayrımlı seri ve fazlarda sınıflandırılan toprakların potansiyel arazi kullanım haritasının oluşturulmasında, toprak haritalama birimlerinin her biri için en uygun kullanım çeşidinin belirlenmesi amacıyla araştırma alanının ekolojik ve sosyo-ekonomik konumuna uygun olan 8 adet bahçe bitkileri, 6 adet tarla bitkileri, 7 adet sebze bitkileri ve 9 adet tarım dışı kullanım olmak üzere toplam 30 adet arazi kullanım türü belirlendi. Değerlendirmeye alınan arazi, kullanım türleri, haritalama birimlerinin bilgisayar ortamına aktarılan fiziksel haritalama birim endeks verilerine göre gruplara ayrılarak her grup kendi içinde sınıflandırıldı ve 27 adet kullanım alt sınıfı belirlendi. Bu bağlamda ayrımlı özellikteki toprak haritalama birimlerinin arazi verileriyle arazi kullanım türlerinin arazi istekleri göz önünde bulundurularak toprak haritalama birimlerinin sahip olduğu arazi özelliklerinin her bir sınırı için verilerin korelasyonu hesaplandı. Toprak haritalama birimleri için uygun sınıfa giren kullanımlar temel alınarak arazi kullanım desenleri oluşturuldu ve 1/25.000 ölçekli potansiyel arazi kullanım haritası hazırlandı. Tarımsal amaçlı arazi kullanım türleri için 1.00-0.00 arasında hesaplanmış olan Haritalama Birim Endekslerinin toplamı temel alınarak Oransal Haritalama Birim Endeksleri (OHBE) ve buna göre 1.-5. Sınıf arasında değişen Tarımsal Kullanıma Uygunluk Sınıfları (TKUS) belirlendi. Bu bağlamda tarımsal kullanıma uygunluk sınıflarından en uygun sınıf olan 1. Sınıfa 1, 2. Sınıfa 3, 3. sınıfa 7, 4. Sınıfa 3 ve tarım dışı kullanım olan 5. Sınıfa 6 ayrımlı toprak haritalama birimi yerleştirildi ve bu sınıflara göre araştırma alanı arazilerinin tarımsal kullanıma uygunluk haritası oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT A RESEARCH ON SOIL TAXONOMY AND LAND USE PLANNING OF MENDERES REGION BOLCA, Mustafa PhD in Soil Department of Agricultural Faculty Supervisor: Prof.Dr. Ünal ALTINBAŞ 1998, February, 219 pages This research has been done to carry out land use type and soil boundaries beside definition of structural and physical properties of the soils located on around of the Künerlik, Şaşal, Develiköy, Çileme, Tekeliköy, Sancaklı, Taşpınar, Bulgurca, Oğlananası and Pancar villages. Soil series and phases were delineated by using aerial photos according to the rules of physiographic and elementary analysis interpretation methods. Soil and parent material samples were picked from 54 soil profiles distributed to soil taxonomic units on the photo interpretation map. The soils, in different soil series and phases, were classified according to the rules of the 7.approximation system. Mountain, plateau, valley, piedmont, landscape types and summit, summit-shoulder complex, hilly, alluvial plain, terraces, glacis and alluvial fen relief types were determined. The soils formed on the research area were classified in the term of Entisol, Inceptisol, Alfisol, Vertisol and Mollisols as orders level. 7vii suborders and 8 great groups as Rhodoxeralf, Xerorthent, Xerochrept, Rendoll, Haploxerert, Xerofluvent, Xeropsamment and Haploxeralf were delineated and grouped into 14 soil series. Detailed soil boundaries were transferred to 1/25.000 scaled topographic map, so soil taxonomic map was completed. 8 horticultural uses, 6 irrigated field crops, 7 cultural green vegetation plantation uses and 9 non agricultural land use types (total 30) were determined with taking consider into the socio-economic condition of the region. As a result of the determination, potential land use map of the soils which were classified according to result of the field observation, laboratory analysis and aerial photo interpretation were created. Land use types were seperated into 27 land use subclasses according to the physical mapping indexes of mapping units. The data gathered from field observation about some soil properties and land requirements of different land use types were correlated, as a result of that the boundaries of land use patterns were carried out. Land use patterns were detected according to suitable land use classes for soil mapping units and 1/25.000 scaled potential land use map were done. Suitability classes for agricultural uses were classified between 1.- 5., and limit values of land rating, with respect to suitability classes, were determined. For that, the total mapping unit indexes which calculated between 1.00-0.00 for agricultural land use types were used.