İkinci mertebeden fark denklemleri ve onların çözüm yöntemleri
Second order difference equations and solutions methods of them
- Tez No: 505917
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLENDER PAŞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışması sekiz bölümden oluşmaktadır. Tezimizin birinci bölümü olan giriş kısmında fark denklemlerinin tarihçesi, bu denklemlerin hangi alanlarda kullanıldığı ve bu denklemlere neden ihtiyaç duyulduğu verilmiştir. İkinci bölümde fark denklemlerinde kullanılacak olan temel tanım ve teoremler ve üçüncü bölümde de birinci mertebeden fark denklemleri ve çözüm metotları üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde tezimizin asıl konusu olan ikinci mertebeden fark denklemleri ve çözüm metotları incelenmiş ve çeşitli örnekler verilmiştir. Beşinci bölümde de mertebeden fark denklemleri verilmiştir. Altıncı bölümde lineer olmayan skaler fark denklemlerinden bahsedilmiş, hangi metotlar kullanılarak lineerleştirilebileceğinden bahsedilmiştir. Yedinci bölümde ise fark denklemlerinde kararlılık konusundan bahsedilmiştir. Tezin son bölümünde bu çalışmalara dair sonuçlara ve önerilere ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of eight parts. In the introduction which is the first part of our thesis; the history of difference equations, in which areas these equations are used and why these equations are required were given. In the second part, the basic description and theorems which are to be used in difference equations and also in the third part, it is emphasized on the first order linear difference equations and methods of solution. In the fourth part, second order linear difference equations and methods of solutions which are the main concern of our thesis were examined and various examples were given. In the fifth part, order difference equations were given. In the sixth part, nonlinear difference equations and which methods are used to to linearization were mentioned. As for the seventh part, difference equations stability subject was mentioned. In the last part of the thesis, the results and the suggestions about these studies were examined.