An analysis of social media USE during the 2016 us Presidential election
2016 ABD Başkanlık seçimlerinde sosyal medya kullanımının incelenmesi
- Tez No: 505918
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ATABEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yedi haber kaynağının (beşi yerli ve ikisi uluslararası) Twitter profilleri, iki hafta süreci içerisinde analiz edildi. Tweetler, 2016 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinden bir hafta önce ve bir hafta sonrasından alındı. İlk analiz, hangi konuların en sık ortaya çıktığını ve en önemli göründüğünü tespit etti. En çok hangi konuların tartışıldığına karar verdikten sonra tweet'ler doğal bir dil işleme sistemi olan VADER'a aktarıldı. VADER, tweet'lerin olumlu, olumsuz ya da tarafsız olup olmadığını ve her birinin hangi kategoriye (ya da kategorilere) girdiğini belirleyebildi. Amaç, bu popüler haber kaynaklarının 2016 ABD başkan adayları olan Hillary Clinton ve Donald Trump'ı nasıl tanıttığı ve seçimi çevreleyen bu iki hafta süreci boyunca en çok hangi konuların ele alındığı sonucuna varmaktı. Sonuç olarak, haber yayın organları, haberleri her zaman halkın beklediği şekilde bildirmemekte ve Twitter ortamı için gündemi belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
Twitter profiles from seven news sources (five domestic and two international) were analyzed over a span two weeks. Tweets were pulled from one week preceding and one week following the 2016 United States presidential election. The first analysis found which topics came up most often and seemed most important. After deciding which topics were discussed the most, tweets were put through a natural language processing system, VADER. VADER was able to tell whether or not the tweets were positive, negative, or neutral and what category (or categories) each fell under. The goal was to conclude how these popular news sources were portraying the 2016 U.S. presidential candidates, Hillary Clinton and Donald Trump, and which topics were discussed the most during the two weeks surrounding the election. In conclusion, the news media does not always report the news in a way the public expects and does set the agenda for the Twittersphere.