20. yüzyıldan günümüze tekstil yüzey tasarımının giyim tasarımına yansımaları
The reflections of the textile surface design to the clothing design from the 20th to today
  1. Tez No: 505948
  2. Yazar: NESLİHAN ÖPÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA GÜR ÜSTÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Tekstil yüzey tasarımı; dokuma tasarımı ile başlayıp, kumaşın desenlendirilmesinden giysiye dönüşmesine kadar geçen geniş bir süreci kapsamaktadır. Tekstil tasarımında desenlendirme ise kumaş yapısının oluşturulmasından sonra, yüzeyin dekore edilmesi amacı ile yapılan bezeme, renklendirme ve dikiş yöntemlerinin tümüdür. Yüzey tasarımı, Endüstri Devrimi'nde yaşanan teknolojik gelişmeler ile değişmeye başlamış, sanat akımlarından, tasarım hareketlerinden, sosyal ve ekonomik koşullardan da etkilenmiştir. Bilgisayar destekli tasarım, bitim işlemleri ve kavramsal sorgulamalar, 20. yüzyılın sonlarında yüzey tasarımlarına yeni kimlikler kazandırmıştır. 21. yüzyıl tasarım dilini biçimlendiren yaklaşımı, tasarımcıların dijital çağın olanakları ile sanal gerçeklik kavramlarını irdeleyerek yüzeye yansıttıkları görülmektedir. Bu çalışmada yüzey tasarımı; giysinin yalnızca yüzeyinin süslenmesi amacı ile boyama, baskı, dikiş, aplike ve teknolojinin olanak sağladığı bitim işlemleri gibi çeşitli yöntemler ile dijital uygulamalar kapsamında sınırlandırılmıştır. Sanat-tasarım-teknoloji perspektifinde ele alınan konu, 20. yüzyıldan günümüze seçilen giyim tasarımcıları ekseninde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Textile surface design begins with weaving design and covers a wide range of processes, ranging from patterning of the fabric to the turning into the garment. Patterning in textile design is all of the methods of adornment, colouring and stitching, which is done with the purpose of decorating the surface after the formation of the fabric. Surface design has begun to change with the technological developments experienced in the Industrial Revolution, and has also been influenced by art movements, design movements, social and economic conditions. Computer aided design, finishing operations and conceptual inquiries have given new identities to surface designs in the late 20th century. It is seen that the approach that shapes the 21st century design language reflects the concepts of digital reality and the concepts of virtual reality by examining on the surface of the digital age. In this study, surface design is limited to digital applications in order to decorating only the surface of the garment by various methods such as painting, printing, stitching, applique and the finishing operations which is allowed by technology. The subject handled in the perspective of art-design-technology has been explained in the direction of clothing designers who have been chosen from 20th- century to today.