Leopar deseninin 20. ve 21. yüzyılda giyim tasarımı ile etkileşimi
Interaction of the leopard pattern with clothing design in the 20th and 21st centuries
  1. Tez No: 704114
  2. Yazar: SELİN CEVAHİR
  3. Danışmanlar: PROF. İDİL AKBOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Leopar deseni, geçmişten bugüne giyim tarihinde, aynı kökene sahip farklı anlatım biçimleriyle etkisini yitirmeyen bir desen olmuştur. Bu çalışmada, moda tarihi özelinde leopar deseninin giysiyle kurduğu etkileşim incelenmiştir. Leopar deseninin sosyal, kültürel ve teknolojik etkilere göre değişen yüzey anlatımları çalışmanın ana konusudur.Bu desenin yüzey anlatımlarının günümüzde çok geniş bir uygulama alanı olmasına rağmen, leopar deseni bu çalışmada sadece 20. ve 21. yüzyıl öncü tasarımcılarının ve markaların tasarım ürünleri üzerinden ele alınmıştır. Çalışma, beş bölüme ayrılmıştır. Giriş bölümünde, tezin içeriğine dair bilgiler verilmiştir.“Leopar Türü Hakkında Genel Bir İnceleme”adlı ikinci bölümdeyse leopar türünün genel özelliklerine değinilmiştir.“Leopar ve Leopar Desenine Ait Görsel Bulgular”adlı üçüncü bölümde, leopara ait ulaşılan ilk örnekler incelenmiştir. Desenin tarihsel süreçte değişen yüzey anlatımları üçüncü bölümde ele alnınan konular arasındadır. Yine bu bölümde, leopar desenli anlatımlar özelinde, endüstri döneminde yaşanan gelişmelere değinilmiştir . i“Leopar Deseninin 20. Yüzyılda Giyim Tasarımı İle Etkileşimi”adlı dördüncü bölümde, 20. yüzyıl giyim tasarımının leopar deseniyle kurduğu etkileşim, on yıllık periyotlarla ele alınmıştır. Bu bölümde Arts and Craft's, Art Nouveau, Art Deco, Bauhaus gibi okul ve akımlar ile moda, tasarımcı ve Haute Couture gibi kavramlar leopar desenini özelinde incelenmiştir. Ayrıca tasarımcıların leopar desenine dair yaklaşımları ile teknolojininin bu desen üzerinde yarattığı görsel ve işlevsel etkilere değinilmiştir.“Leopar Deseninin 21. Yüzyılda Giyim Tasarımı İle Etkileşimi”adlı Beşinci bölümde, çağın ileri teknolojilerinin tekstil endüstrisine, tekstil yüzey ve yapı tasarımına etkileri incelenmiştir. Ardından leopar deseninin 21. yüzyılda giyim tasarımıyla etkileşimi on yıllık periyotlarla ele alınmıştır. Ayrıca bu bölümde tasarımcıların dijitalleşme, sürdürülebilirlik, ekoloji gibi çağa özgü kavramlarla kurdukları etkileşim kadar bireyselliklerini yansıttıkları deneysel ve yenilikçi koleksiyonlara leopar deseni üzerinden yer verilmiştir. Son bölümde yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgiler derlenmiştir. Devamında, leopar deseninin tarihsel örnekleri referans alınarak teknoloji, tasarımcı, markalaşma gibi kavramlar tartışılmıştır. Son olarak 20. ve 21. yüzyılda leopar desenin yüzey ve giyim tasarımı ile olan etkileşimi karşılaştırmalı bir bakış açısıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Leopard pattern has been a pattern that has not lost its effect in the history of clothing from past to present, with different expressions with the same origin. This study examines the interaction of leopard pattern with clothing in the history of fashion. The main subject of the study is the changing surface expressions of the leopard pattern according to social, cultural or technological effects. The surface expressions of this pattern are handled through the design products of leading designers and brands in the 20th and 21st centuries. The study is divided into five sections. In the introduction, information about the content of the study is given. In the second chapter named“A General Review of the Leopard”, the general characteristics of the leopard species are mentioned. In the third chapter named“Leopard and Visual Findings of Leopard Pattern”, the first specimens of leopards were examined. Then, the changing surface expressions of the pattern in the iii historical process were added to this third section. Also in this section, developments in the industrial period are mentioned, especially in leopard pattern designs. In the fourth chapter named“The Interaction of Leopard Pattern with Clothing Design in the 20th Century”, deals with the interaction of the 20th century clothing design with the leopard pattern in ten-year periods. In this section, movements such as Arts and Crafts, Art Nouveau, Art Deco, Bauhaus and concepts such as fashion, designer, Haute Couture are discussed. In addition, the approaches of fashion designers to the leopard pattern in this century and the visual and functional effect of technology on this pattern were examined and evaluated. In the fifth chapter named“The Interaction of Leopard Pattern with Clothing Design in the 21th Century”the effect of the advanced technology of the age on the surface and structure design in the textile industry is examined. Then, the interaction of the leopard pattern with clothing design in the 21st century is discussed in ten-year periods. Moreover, this section includes experimental and innovative collections in which designers reflect their individuality with contemporary concepts such as digitalization, sustainability and ecology. In the last section, the information obtained as a result of the researches has been compiled. Afterwards, concepts such as technology, designer and branding were discussed with reference to historical examples of leopard pattern. Finally, the interaction of this pattern with clothing and surface design in the 20th and 21st centuries has been tried to be shown from a holistic perspective.