Isparta-Burdur dostluk yolu mühendislik jeolojisi incelemesi
Engineering geology of Isparta-Burdur highway (friendship way)
  1. Tez No: 505951
  2. Yazar: AHMET EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Isparta-Burdur karayolu ulaşımı Isparta-Afyon yolu ile bağlantılı, Afyon-Burdur yolu ile sağlanmaktadır. 50 km uzunluğunda olan bu yola alternatif olarak Dağ Yolu olarak bilinen 21 km'lik standardı düşük bir yol daha bulunmaktadır. Ulaşımda mesafe, zaman ve ekonomi büyük bir önem arz ettiğinden dolayı mevcut alternatif yolun“Isparta-Burdur Dostluk Yolu”adı altında karayolları standartlarına göre revize edilip uzunluğunun da 14 kilometreye düşürülerek inşa edilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma kapsamında proje aşamasında olan Isparta-Burdur Dostluk Yolu'nun mühendislik jeolojisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yol güzergâhının bulunduğu alan Likya Napları olarak bilinen tektonik birlik içinde bulunur. Değişik yaşlarda tektonik dilimlerin ardalanmalı olarak gözlendiği çalışma alanında tektonostatigrafik konumlarına göre temelde Beydağları Formasyonu yer alır. Beydağları formasyonunu, Elmalı Formasyonu, Kızılcadağ Melanj ve Olistostromu, Orhaniye Formasyonu ve Dutdere Kireçtaşları tektonik dilimler halinde izlerler. Aksu Formasyonu, Burdur Formasyonu, Gölcük Formasyonu, yamaç molozu ve alüvyonlar kendinden önceki bütün birimleri uyumsuz olarak örter. 14.071 Km uzunluğunda olan Isparta-Burdur Dostluk Yolu üzerinde dolgu ve yarmalar ile 7 adet alt geçit, 62 adet menfez bulunmaktadır ve Km:2+31.30-2+110.47 arasında bir viyadük inşa edilecektir. Güzergâh üzerinde birbirinden farklı davranış gösteren jeolojik birimler yer almaktadır. Bu farklı davranış gösteren jeolojik birimlerin jeoteknik hesaplamalarda bütünlüğünün sağlanabilmesi amacı ile güzergâh mühendislik özellikleri açısından benzer davranış gösteren 5 yapısal bölgeye ayrılmıştır. Ayrılan bütün yapısal bölgelerin mühendislik özellikleri arazi gözlemleri, sondaj çalışmaları, yerinde ve laboratuvar deney sonuçları kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Isparta-Burdur road transport is pravided with the road, which is connected the Isparta-Afyon, Afyon-Burdur road. There is an another alternative way is known a Mountain way and has a 21 km low standard to 50 km long way. As the distance, time and economy has a big importancy fort he transportation it is aimed to build the avaible alternative way by renewing according to highway standard by shortening the road long to 14 km under the Isparta-Burdur highway name. Under the this work, it is aimed to research the engineering geological of the Isparta-Burdur highway which is a processing project. The road route is found in the Lycian Nappes which is known as a tectonic unite. İn the work field where observed that there is intercalated different age tectonic cut, acording to its tectonostratigraphic location, Beydağları is found at the basic formation. Beydağları formation, Elmalı formation, Kızılcadağ Melanj ve Olistostrom, Orhaniye formation and Dutdere limestones follows the Beydağ formation in the tectonical cuts. Aksu formation, Burdur formation, Gölcük formation, slopewash and alluvium cover the all previous units incompatibly. On the Isparta-Burdur highway which is 14.071 km long-way there is filling and cuttings 7 underways, 62 culverts and there will build viaduct between Km:2+31.30-2+110.47. There are geological units which shows different behaviourg from each other on the road. The road which is divided to 5 structural for ensuring integrity of geotectonic calculation which Show smiliar behaviourg on notes, drilling Works of divided structural zone were examined according to the situated and laboratory experimental results.