Scheduling for home energy management system
Ev enerji yönetim sistemi için programlama
- Tez No: 505958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN DURAN, YRD. DOÇ. DR. ERTAN YAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, akıllı evlerde ev cihazlarının kullanımının, batarya ve elektrikli arabaların şarj ve deşarj kararlarının, ve ana şebekeden enerji satınalma ve bu şebekeye enerji satış kararlarının optimal olarak çizelgelenmesini sağlayan bir matematiksel modelin geliştirilmesi amaçlanmıştır. En az masraflı kullanım politikasının elde edilmesinde stokastik optimizasyon yaklaşımı benimsenmiştir. Modelin performansı model sonuçlarının aynı şartlar altında matematiksel model tarafından desteklenmeyen bir yeşil evin sonuçları ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Modelin tüketiciye büyük ölçüde tasarruf sağladığı gözlemlenmiştir. Sayısal deneyler kapsamında sistemin davranışı farklı fiyat tarifeleri için de analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a mathematical model for optimally scheduling usages of home appliances, decisions related to charging and discharging of storage devices and electric vehicles, and energy buying/selling decisions from/to main grid in a smart house. Stochastic optimization approach is employed to obtain less costly consumption policy. The performance of the model is evaluated by comparing the results of the model to the results of a green house which is not supported by an optimization model under same experimental conditions. It is observed that, the model brings a significant saving to the consumer. In numerical experiments, the behavior of the system is analyzed for different price tariffs.