Sıddıklı Küçükboğaz baraj gölündeki yayın balığı (Silurus glanis L., 1758)'nın biyolojik özellikleri
Biological properties of the wels catfish (Silurus glanis L., 1758) from Siddikli Kucukbogaz dam lake
- Tez No: 505957
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Zooloji, Biology, Aquatic Products, Zoology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, Sıddıklı Küçükboğaz Baraj Gölü'nde yaşayan Yayın Balığı (Silurus glanis L.,1758)'nın yaş tayini, büyüme, beslenme ve üreme özelliklerini tespit etmek amacı ile yürütülmüştür. Eylül 2015-Ağustos 2016 tarihlerinde, toplam 203 adet yayın balığı temin edilmiştir. Türün yaş tayini için omur, lapillus, lapillus kesiti, asteriskus ve pektoral yüzgeç ışını kesitleri değerlendirilmiştir. Güvenilir kemiksi yapı olarak lapillus kesitleri tespit edilmiştir. Populasyonun yaş dağılımı 1-11 yıl olarak belirlenmiştir. Örneklerin total boyları 20.1-100.0 cm, ağırlıkları 40.40-7465.10 g arasında değişmiştir. Elde edilen yaş verilerinden büyüme parametreleri hesaplanmıştır. Populasyonun sonuşmaz boy değeri 174.58 cm ve sonuşmaz ağırlık değeri 35211.11g olarak belirlenmiştir. Boy-ağırlık ilişkisinde a ve b değerleri tüm örnekler için sırasıyla 0.0034 ve 3.129 olarak hesaplanmıştır. Yayın balığının besin kompozisyonu, balık, memeli, iki yaşamlı, kabuklu, yumuşakça ve bentik omurgasızlar olmak üzere 6 gruba ait toplam 18 besin çeşidinden oluşmuştur. Besin kompozisyonunda mevsimsel varyasyonlar gözlemlenmiştir. Ontogenetik besin değişimleri gözlenmiş olup farklı boy gruplarında negatif ve pozitif seçiçilik gösterdiği saptanmıştır. Örneklemde eşey oranı 0.88: 1.00 (Dişi:Erkek) olarak hesaplanmıştır. Gonadosomatik indeks değerlerine göre, türün üreme döneminin Nisan-Haziran ayları arasında olduğu belirlenmiştir. Ortalama yumurta sayısı 46342.5 yumurta/birey ve ortalama yumurta çapı 1.758 mm olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the aim of determining the age, growth, feeding and reproduction characteristics of the wels catfish (Silurus glanis L., 1758) inhabiting Sıddıklı Küçükboğaz Dam Lake. A total of 203 wels catfish was provided from September 2015 to August 2016. Vertebra, lapillus, lapillus section, asteriscus and pectoral fin ray section were evaluated for age determination. Lapillus sections were found as the most reliable bony structure. The age distribution of the population was determined as 1-11 years. The total length of the samples ranged from 20.1 to 100.0 cm and weights from 40.40 to 7465.10 g. The growth parameters were calculated from the obtained age data. Asymptotic length and weight values for this population were determined as 174.58 cm and 35211.11 g, respectively. The values of a and b in the length-weight relationship of this population were calculated as 0.0034 and 3.129, respectively. The food composition of wels catfish was composed of 18 prey types belonging to 6 groups including fish, mammal, amphibian, crustacean, mollusk and benthic invertebrates. The seasonal variations were observed in the food composition. Ontogenetic feeding changes were observed, and negative and positive selectivity was determined in different length groups. In the sampling, the sex ratio was calculated as 0.88: 1.00 (Female: Male). According to Gonadosomatic index values, the reproductive period was determined to be between April and June. The average number of eggs was 46342.5 eggs/individual and mean egg diameter was 1.758 mm.