İstanbul'un fethi ve İmam-Zâde Mehemmed Es'ad Efendi'nin Târîh-i Feth-i Kostantîniyye'si
Conquest of Istanbul and İmam-Zâde Mehemmed Es'ad Efendi's Târîh-i Feth-i Kostantîniyye
- Tez No: 505963
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BOZLAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
İstanbul'un 1453 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilmesi, sadece askerî anlamda değil, siyasî, dinî ve sosyo-kültürel anlamda da dünya tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır. Bu yüzden fetih, Osmanlı devleti ve tebaasına müthiş bir özgüven sağlamıştır. Bu özgüvene, devletin dirliği ve düzeninin iyice sarsılmaya başladığı XIX. yüzyılda ihtiyaç duyulmuştur. Bunun üzerine İmam-zâde Mehemmed Es'ad Efendi tarafından Târîh-i Feth-i Kostantîniyye adlı bir eser kaleme alınmıştır. Bu çalışmada Es'ad Efendi'nin yazmış olduğu bu eserin günümüz harflerine transkripsiyonu ve değerlendirmesi yapılmış, ayrıca İstanbul'un fethi hususundaki askerî ve psikolojik durum incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The conquest of Istanbul by the Ottoman Empire in 1453 is a significant milestone in world history not only militarily but also politically, theologically, and socio-culturally. The conquest, in this sense, had provided the Empire and its subjects with immense confidence which was much needed in XIX. century when peace and harmony of the empire was seriously compromised. Thereafter, İmam-zâde Mehemmed Es'ad Efendi wrote a book called Târîh-i Feth-i Konstantîniyye. In this study, a latinized transcription and review of the book and also the analysis of military and psychological aspect of the conquest are presented.