Improving cointegration tests under structural breaks in multivariate GARCH models
Çok değişkenli GARCH modellerinde yapısal kırılmalar olması durumunda eşbütünleşme testlerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 505964
  2. Yazar: BERHAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN FİRUZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Zaman serisi verilerinde ve serinin dinamiklerinde ani değişimler / kırılmalar olabilir. Bu kırılmalar herhangi bir zamanda ortalamada, eğimde, trend fonksiyonunda ve diğer bileşenlerde ortaya çıkabilir. Yapısal kırılmalar, politika değişikliği, finansal krizler ve doğal afetler gibi nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Zaman serilerindeki diğer bozucu özellik ise farklı varyanslı hata terimleridir. Ekonometrik ve finansal zaman serileri genellikle ağır kuyruklu, aşırı çarpık ve basık olarak tanımlanırlar. Farklı varyanslı hata terimleri ve yapısal kırılmaların olması yanlı ve tutarsız parametre kestirimlerine ve zayıf tahminleme gibi önemli problemlere yol açarlar. Birçok çalışmada farklı varyanslığın ve yapısal kırılmaların eşbütünleşme testlerinin performansını etkilediği gösterilmiştir. Bu tez artık temelli eşbütünleşme literatürüne, GARCH etkisi ve sabit terimde/ eğimde yapısal kırılma olduğu durumda daha güçlü bir test olan“RALS(2)-LM GARCH”testini önermektedir. Test artık tabanlı Lagranj Çarpanları yöntemini kullanmaktadır. Önerilen test farklı varyanslık ve yapısal kırılma olduğu durumda alternatif ve daha etkin bir test sunmaktadır. Yeni test kullanıcıların ek analiz yapmalarına gerek kalmadan yapısal kırılma ve GARCH etkilerini aynı anda değerlendirmektedir. Önerilen test farklı GARCH parametreleri ve yapısal kırılmalar için değişmeyen özelliklere sahiptir. Yeni geliştirilen test kesmede ve trendde birden fazla kırılmaya ve farklı varyanslı hata terimlerine uyarlanabilir. Simulasyon çalışmasında, yapısal kırılma ve GARCH etkileri altında Engle-Granger (1987), Gregory-Hansen (1996), Westerlund-Edgerton LM (2007) ve RALS(2)-LM GARCH testlerinin performansı karşılaştırılmıştır. Genel olarak simulasyon sonuçları incelendiğinde Westerlund-Edgerton LM (2007) ve RALS(2)-LM GARCH testleri daha iyi sonuçlar vermektedir. Buna ek olarak farklı kırılma senaryolarında Engle-Granger (1987) testi tutucu/temkinli sonuçlara sahip iken Gregory-Hansen (1996) testi liberal sonuçlar sergilemektedir. Bu sonuçlara ek olarak hata terimi GARCH dağıldığında, yeni önerilen test hata terimlerinin yüksek dereceden momentlerini kullandığından önemli derecede etkinlik kazancı göstermektedir. Son olarak simülasyon çalışması kırılmanın konumunun ve eşbütünleşme model çeşidinin testlerin performansına etki ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In time series, data may experience a sudden change / break in its dynamics. That is, there may be breaks in the mean, slope, trend function or some other characteristics that occur at random times. Structural changes may occur in time series due to policy changes, financial crises and natural disasters. Another destructive attribute is heteroscedasticity of error term. Econometric and financial time series are well known with a fat-tailed distribution that has the large skewness and/or excess kurtosis. The existence of the structural breaks and heteroscedastic error term may cause various problems such as biased, inconsistent estimations and poor predictions. Many studies demonstrated that heteroscedaticity and structural breaks in a cointegration relationship significantly influence the performance of cointegration tests. This dissertation proposes a more powerful test among residual based test, the new test's name is the“RALS(2)-LM GARCH”, which is suitable for GARCH effects under the level or/and slope structural breaks. The test formed using the residual based Lagrange Multiplier method. New test relieves the practitioners from conducting extra analyses by considering the structural breaks and heteroscedasticity together. The proposed tests lies in the invariance feature that the distribution does not depend on the different values of GARCH parameter in the presence of multiple level and trend-breaks. The suggested test is adaptable to multiple breaks and heteroscedatic error terms. In simulation study, the performances of Engle-Granger (1987), Gregory-Hansen (1996), Westerlund-Edgerton LM (2007) and RALS(2)-LM GARCH are examined under structural break and GARCH effect. When the results of the simulation are examined in general, it can be argued that when there is a structural break in the series, the RALS(2)-LM GARCH and WE-LM test yielded better results. In addition, simulation result showed that GH test exhibits a liberal behavior and diverges from the nominal size while the EG test has more conservative results in different break scenarios. Furthermore, the simulation shows that the newly suggested RALS-based cointegration tests utilizing higher moment conditions exhibit substantial power gains even if the errors are GARCH distributed. Final evidence from the simulation study is that the position of the break and the type of cointegration model in the experiment design influenced the performances of the tests.