Küresel ekonomi politiğin bölgesel entegrasyonu: Katar örneği
Regional integration of the global economy politics: Qatar case
- Tez No: 506014
- Danışmanlar: PROF. DR. MİM KEMAL BÜLENT ÖKE, PROF. DR. OYA DAĞLAR MACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Global politik ekonomi yeni bir alan olarak 20. yüzyılın ikinci yarısından sonra ortaya çıkmış bir kavramdır. Temel olarak politik ve ekonomik çıkarların iç içe geçtiğini ifade etmektedir. Günümüzde birçok bölgesel entegrasyonun temelinde de bu düşünce yatmaktadır. Ekonomik olarak birbiri ile ilişkileri bulunan ülkeler politik olarak bir araya gelmekte ve birlik oluşturmaktadır. Aynı şekilde politik olarak birbirine yakın ülkeler birbirleriyle ekonomik ilişkiler kurmayı tercih etmektedirler. Günümüzde Avrupa Birliği, NAFTA, Arap Birliği gibi oluşumlarda bu politik ekonomik etkiyi görmek mümkündür. Politik ekonomik ilişkilerin bölgesel entegrasyona neden olmasının arkasındaki temel etken ülkelerin çıkarlarıdır. Her ülke çıkarları oranında bu tarz organizasyonlara politik ekonomik anlamda dahil olmaktadır. Günümüzde Orta Doğu politik ekonomik çekişmelerin yaşandığı en önemli bölgelerdendir. Özellikle son zamanlardaki gelişmeler ülkelerin çıkarları uğruna bölgesel politik ekonomik entegrasyonlar oluşturabileceğini gözler önüne sermektedir. Araştırma kapsamında Katar'ın bölgesel politik ekonomik faaliyetleri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The global political economy is a new field that emerged after the second half of the 20th century. It basically means that political and economic interests are intertwined. Today, this is also the basis for many regional integration. Countries with economically interdependent relations come together politically and unite. Likewise, countries that are politically close to each other prefer to establish economic relations with each other. Nowadays, it is possible to see this political economic effect in the formations like European Union, NAFTA, Arab League. The main factor behind the political integration of the political economic relations is the interests of the countries. Each country, in proportion to their interests, incorporates such political organizations in an economic sense. Today, the Middle East is the most important region in which political economic struggles are experienced. Recent developments show that regional political economic integrations can be created for the sake of the interests of the countries. The research will focus on Qatar's regional political economic activities.