Isparta-Yalvaç yöresi ağaçlandırma çalışmalarının silvikültürel değerlendirilmesi
Silvicultural evaluation of plantations in Isparta-Yalvaç district
- Tez No: 506038
- Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Önemli sosyo-ekonomik ormancılıklar faaliyetlerinden olan ağaçlandırma çalışmalarıüzerine gerçekleştirilen“Isparta-Yalvaç Yöresi Ağaçlandırma Çalışmalarının Silvikültürel Değerlendirilmesi”konulu bu yüksek lisans tez çalışmasında, yörede Anadolu karaçamı (Pinusnigra) ve Toros sediri (Cedruslibani) ile gerçekleştirilen ağaçlandırmalar; boy, dip çap ve yaşama yüzdesi bakımından istatistiksel analizler ışığında irdelenmiştir. Deneme alanlarının tamamında 95 Toros sediri ve 134 Anadolu karaçamı bireyinde yapılan ölçümler sonucunda ortalama boy Toros sediri için 161.3 cm, Anadolu karaçamı için ise 226.6 cm bulunmuştur. Ortalama dip çap ise Toros sediri için 38.7 mm, Anadolu karaçamı için ise 74.3 mm bulunmuştur. Uygulanan korelasyon analizi sonucunda boy ile çap arasında istatistiksel bakımdan anlamlı ve pozitif (p≤0.05, r=0.826) ilişkiler belirlenmiştir. Deneme alanlarını boy ve dip çap bakımından karşılaştırmak amacıyla uygulanan varyans analizi sonucunda, deneme alanları arasında boy ve çap bakımından istatistiksel bakımdan (p≤0.05) anlamlı fark olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This M.Sc. thesis entitled“Silvicultural Evaluation of Plantations in Isparta-Yalvaç District”was carried out on afforestation, which one of the most important forestry practices by Anatolianblackpine (Pinusnigra) andTauruscedar (Cedruslibani) in thedistrictwereinvestigatedbased on height, diameterandsurvival. Averages of heightanddiameterwere 161.3 cm and 38.7 mm forAnatolianblackpine, and 226.6 cm and 74.3 mm Tauruscedarbased on collecteddatafrom 95 Tauruscedarindividualsand 134 Anatolianblackpineindividuals. There were positive and significant (p≤0.05, r=0.826) relations between height and diameter at base of individuals in afforestationbased on results of correlation analysis. There were significant differences (p≤0.05) between species and within sampled area of the species for height and diameter based on results of variance analysis.