Burdur-Gölhisar yöresi Anadolu karaçamı [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] popülasyonlarında üreme x büyüme özellikleri etkileşimi ve bazı genetik parametrelerin tahmini
Interaction between growth and reproductive characters and estimation of some genetic parameters of Anatolian black pine [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] populations in Burdur-gGolhisar district
  1. Tez No: 506040
  2. Yazar: MAHMUT ÇERÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ BİLİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ülkemiz ormancılığı için önemli ekonomik ve sosyo-kültürel değer taşıyan ve aynı zamanda Milli Ağaç Islahı Programının asli türlerinden olan Anadolu Karaçamı üzerinde gerçekleştirilen“Burdur-Gölhisar Yöresi Anadolu Karaçamı [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] Popülasyonlarında Üreme x Büyüme Özellikleri Etkileşimi ve Bazı Genetik Parametrelerin Tahmini”konulu bu doktora tez çalışması; türün, üreme ile büyüme özellikleri bağlamında, silvikültür ve diğer ormancılık uygulamalarına katkı sağlanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, türün yükselti basamaklarına göre (1300 m
Özet (Çeviri)
The PhD thesis entitled“Interaction Between Growth and Reproductive Characters and Estimation of Some Genetic Parameters of Anatolian Black Pine [Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe] Populations in Burdur-Gölhisar District”was carried out based on reproductive and growth characteristics to contribute for silvicultural and other forestry practices of the species. For the purposes, 270 individual trees at three natural populations were sampled altitudinal (1300 m