Lorentz-Minkowski 3-boyutlu uzayda yüzeyler üzerinde eğrilerin darboux görüntüleri
Darboux images of curves on surfaces in Lorentz-Minkowski 3-space
- Tez No: 506045
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDİLKADİR CEYLAN ÇÖKEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalı¸sması yedi bölümden meydana gelmi¸stir. Birinci bölümde, konu ile ilgili ön bilgiler verilmi¸stir. ˙Ikinci bölümde, konu ile ilgili daha önce yapılan çalı¸smalar ifade edilmi¸stir. Üçüncü bölümde, tez konusuyla ilgili temel kavramlar verilmi¸stir. Dördüncü bölümde, yüzeyler üzerinde e˘grilerin Darboux görüntüleri incelenmi¸stir. Burada, Darboux görüntülerinin tekillikleri ifade edilmi¸stir ve invaryantlar kullanılarak Darboux görüntülerinin tekil noktaları sınıflandırılmı¸stır. Be¸sinci bölümde, Lorentz-Minkowski 3-boyutlu uzayda e˘grilerin spacelike yüzeyler üzerindeki Lorentzian Darboux görüntüleri ayrıntılı olarak ele alınmı¸stır. Altıncı bölümde, Lorentz-Minkowski 3-boyutlu uzayda e˘grilerin timelike yüzeyler üzerindeki pseudo-küresel normal Darboux görüntüleri verilmi¸stir. Son bölümde ise sonuç ve öneriler ifade edilmi¸stir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consist of seven sections. In first section, preliminary information on the subject is given. In the second section, previous work on the subject has been given. In the third section, basic concepts related to thesis are given. In the fourth section, Darboux images of curves on surfaces are examined. Here considered the singularities of Darboux images and the singular points of Darboux images are classified using invariants. In the fifth section, Lorentzian Darboux images of curves on spacelike surfaces in Lorentz-Minkowski 3-space is discussed in detail. In the sixth section, pseudo-spherical normal Darboux images of curves on a timelike surface in three dimensional Lorentz-Minkowski space is given. In the last section, results and suggestions are expressed.