Bazı pestisitlerin Orius laevigatus Fieber (Hemiptera:Anthocoridae)'un gelişme ve üremesine etkisi
Effect of some pesticides on development and reproduction of Orius laevigatus Fieber (Hemiptera:Anthocoridae)
  1. Tez No: 506044
  2. Yazar: EMRE KARACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Antalya ilinde örtüaltı yetiştiriciliği yapılan alanların büyük bir kısmında thripslere karşı Spinosad, beyazsineklere karşı Spirotetramat, kırmızıörümceklere karşı Spiromesifen ve yaprakbitlerine karşı Flonicamid etken maddeli pestisitler kullanılmaktadır. Yine bu bölgede, biyolojik mücadele amaçlı Batı çiçek thripsi, Frankliniella occidentalis (Pergande) (Thysanoptera: Thripidae)'e karşı, yararlı böcek olan Orius laevigatus Fieber (Hemiptera: Anthocoridae) kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, sözü edilen pestisitlerin uygulandığı yararlı böcek, O. laevigatus'un laboratuvar koşullarında biyoekolojik özellikleri incelenmiştir. Bunun için de yararlının yumurta bırakma süresi, yumurtaların açılma oranları, ergin dişi bireylerin günlük bırakmış oldukları yumurta sayıları ve yaşam çizelgesi parametreleri belirlenmiştir. Sonuç olarak yapılan bu çalışmada O. laevigatus'un ergin döneme ulaşan dişilerine dört farklı kimyasalın uygulanmasından sonra avcının beş farklı uygulama grubundaki yaşam çizelgesi parametreleri incelendiğinde, kalıtsal üreme yeteneği (rm) 0.099 dişi/dişi/gün ile en fazla kontrol grubunda ve en az ise -0.006 dişi/dişi/gün ile Spinosad grubunda olduğu saptanmıştır. Spirotetramat ve Flonicamid uygulanan grupların rm değerleri aynı (0.055) olurken, Spiromesifen grubunda daha düşük olarak (0.052) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Spinosad against thrips, Spirotetramat against white whites, Spiromesifen against red scarps, and Flonicamide pesticides against aphids are used in a large part of the underground cultivation areas in Antalya province. In this region, Orius laevigatus Fieber (Hemiptera: Anthocoridae), a beneficial insect against Western flower thrips, Frankliniella occidentalis (Pergande) (Thysanoptera: Thripidae) for biological control is used. In this thesis, the bioecological characteristics of the beneficial insect, O. laevigatus, applied in the laboratory conditions of the mentioned pesticides were investigated. For this, the egg laying period, egg hatching rates, number of eggs that adult female left daily and life tables parameters were determined. As a result, when the life table parameters of five different application groups on the females were examined after applying four different chemicals to the adult females of O. laevigatus. The intrinsic rate of increases (rm) was highest in the control group with 0.099 female / female / day and at least -0.006 female / female / day with Spinosad group. The rm values of spirotetramate and flonicamid groups were the same (0.055), while the spirometifen group was lower (0.052).