Endirekt yöntem ile uçucu külden zeolit sentezine etki eden parametrelerin incelenmesi
Analysis of parameters effective from fly ash to synthesis of zeolite by indirect method
- Tez No: 506057
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE PİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde enerji gereksinimleri kömür esaslı termik santrallerden karşılanmaktadır. Kömür uçucu külü ve alt külleri gibi termik santrallerden çıkan atıkların bertarafı çevresel problemlere yol açmaktadır. Yeniden kullanımı ve kullanım oranları düşük olduğundan oluşan kömür uçucu külü miktarı artmaktadır. Uçucu kül geri dönüşümü ve kullanımı ile ilgili birçok çalışma bulunmaktadır. Uçucu kül, içerdiği Al ve Si bileşenlerinden dolayı zeolit sentezi için hammadde olarak kullanılabilir. Tez kapsamında, Tunçbilek Termik Santrali'nden alınan uçucu külden endirekt yöntem ile zeolit elde edilmiştir. NaOH/Uçucu kül oranı (1.0, 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 1.8, 2.0 g/g), füzyon sıcaklığı (350, 450, 550, 650oC), füzyon süresi (0.5, 1, 2 saat), yaşlandırma süresi (0.5, 1, 2, 4 saat), yaşlandırma sıcaklığı (25, 40, 50, 70, 80, 90°C), kristalizasyon sıcaklığı (90°C) ve süresi (8, 16, 24 saat) gibi beş farklı parametre belirlenmiş ve bu parametrelerin zeolit sentezine etkisi incelenmiştir. Ayrıca ultrasonik prob kullanılarak yaşlandırma basamağı gerçekleştirilmiş ve ardından kademeli hidrotermal sentez reaksiyonu gerçekleştirilmiştir. Her iki yöntemin sonuçları karşılaştırılarak toplam reaksiyon süresinin kısaltılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy requirements for the developing countries in particular are covered from coal based on thermal power plants. Disposal of a growing amount of waste from thermal power plants such as fly and bottom ash creates environmental problems. The amount of coal ash is also increased due to lower recycling and utilization rate. There are many studies about fly ash recycling and using. Fly ash could be used as a raw material for zeolite synthesis in order to alumina and silica components they have. In the scope of the thesis, zeolite material was obtained from coal fly ash by indirect method from Tunçbilek Power Plant. Five different parameters such as NaOH/Fly ash (1.0, 1.2, 1.4, 1.5, 1.6, 1.8, 2.0 g/g), fusion temperature (350, 450, 550, 650oC), fusion time (0.5, 1, 2 hour), aging time (0.5, 1, 2, 4 hours), aging temperature (25, 40, 50, 70, 80, 90 °C), crystallization temperature (90°C) and time (8, 16, 24 hours) were determined and the effect of these parameters on zeolite synthesis was investigated. Furthermore, an aging step was performed by ultrasound probe and then followed by gradual hydrothermal synthesis reaction. Comparing the both methods that it is aimed to short total reaction time.