Kasaplık sığırlar için ideal yem formülasyonlarının belirlenmesi
Determination of ideal feed formulations for beef cattle
- Tez No: 506056
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, büyükbaş hayvan besi işletmeleri için ideal yem formülasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Kasaplık sığır yetiştiriciliği yapan işletmeler için bir rasyon formülasyon programı Excel ortamında hazırlanmıştır. Bu hazırlanan rasyon programını kullanarak 250, 280 ve 300 kg besi başı canlı ağırlıkları için test rasyonları, ideal besin madde gereksinimleri ile uyumlu hazırlanmıştır. Kırşehir besicilerinin kullandıkları rasyon örneklerinin doğrulukları ideal besin madde gereksinim değerleri ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmada, gereksinimlere uygun ve uygun olmayan rasyonlar tespit edilmiştir. Bunun da sebebi, kısıtlı ham madde ve gereğinden fazla kullanılan yem katkı maddelerinden ileri geldiği anlaşılmıştır. Tez çalışmasında ayrıca, arpa, saman ve mısır silajı olmadan ideal besin madde gereksinimleri ile uyumlu senerik rasyonlar hazırlanmıştır. Sonuç olarak, besi başı canlı ağırlığı ve günlük canlı ağırlık artışının değişken olarak kullanıldığı ve yeni yem ham maddelerininin de girişine elverişli olarak hazırlanan rasyon hazırlama programı kolay kullanılabilir ve formülasyon rapor çıktısı yazıcı ile alınabilmektedir. Böylece, bu programın kullanılması ile besiye alınan hayvanların yeterli ve dengeli beslenmelerine katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine ideal feed formulations for cattle fattening operations. A ration formulation program was prepared for fattening cattle in the Excel environment. Test rations for live weights of 250, 280 and 300 kg were prepared in accordance with ideal nutitional requirements by using this program. The accuracy of the ration samples used by beef cattle owners was compared with the ideal nutritional requirement values. In this comparison, these ration samples were found to be appropriate and inappropriate. It was understood that this was due to the use of limited raw material and excessive feed additives. In this study, scenario rations were also prepared in accordance with ideal nutritional requirements without barley, wheat straw and corn silage. To conclude, it is easy to use the ration formulation program, which is used initial live weight and daily gain as variables and suitable for entering of new feed raw materials. Thus, the use of this program can contribute to adequate and balanced nutrition of fattening animals.