Depolama koşullarının karma yemin mikrobiyolojik ve toksikolojik özelliklerine etkileri
  1. Tez No: 50608
  2. Yazar: VEYSEL AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ERGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
vm KISA ÖZET Bu araştırmada, farklı düzeylerde nem ve iki farklı koruyucunun değişik dozlarını içeren karma yemlerin, 13 haftalık depolama süresince mikrobiyolojik, toksikolojik ve diğer bazı özelliklerindeki değişimlerle bu yemlerin etlik piliçlerin performansına olan etkileri araştırılmıştır. Depolamanın değişik dönemlerinde karma yemlerin nem düzeyi, su aktivitesi, pH değerleri, sıcaklık değerleri, serbest yağ asitleri, toplam bakteri ve toplam mantar sayısı, mantar cinsleri, karmaların fiziksel özellikleri, Aflatoksin (Bı,B2,Gı,G2) ve Okratoksin-A içerikleri araştırılmıştır. Farklı düzeylerde koruyucu madde içeren karma yemler etlik piliçlerin performansı üzerine kontrole göre belirgin bir etkide bulunmazken, nem düzeyleri etkili olmuştur. Depolama süresince karma yemlerde mikotoksin oluşmazken, karmaların mikrobiyolojik ve diğer özellikleri farklı şekilde etkilenmiştir. ABSTRACT In this research, the effects of mixed feeds containing two different preservatives in different rates in different moisture levels on performance of broilers and changes of microbiological, toxicological and some other properties of mixed feeds during the storage period of 13 weeks. Some properties of mixed feeds as moisture content, water activity, pH values, free fatty acids, total bacteria and mould count, mould genera, physical properties of mixed feeds, and content of Aflatoxin (Bi,B2,Gi,G2) and Ochratoxin-A were investigated at different storage periods. It was determined that mixed feeds containing preservatives in different rates didn't effect the performance of broilers as compare with control. But moisture content of it had an important effect. During the storage period no mycotoxin occured in the mixed feed, but microbiological and the other properties of mixed feeds has been effected differently.
Özet (Çeviri)