Üç boyutlu çizim ve animasyon
Three dimensional drawing and animation
  1. Tez No: 50609
  2. Yazar: AYBARS UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde, kişisel bilgisayarlar üzerinde, iki ve üç boyutlu çizim ve animasyonlar hazırlanmasını sağlayan bir program tasarlanıp geliştirilmiştir. İki boyutlu animasyonlarda, birbirinden az değişiklikler içeren bir dizi resim arka arkaya göriaıtülenmektedir. Bitmap formatındaki resimler de, programın basit çizim fonksiyonlarım kullanan kısmı yardımı ile oluşturulabilmekte ya da değiştirilebilmektedir. Üç boyutlu nesneler, yaygın olarak kullanılan, nesnelerin düzlem, çokgen yüzey bilgilerini içeren sınır temsili yöntemi yardımı ile modellenebilmektedir. Üç boyutlu katı nesnelerin, iki boyutlu görüntü yüzeylerinde temsili ve animasyonu için de, üç boyutlu dönüşümler, izdüşüm teknikleri (paralel izdüşüm, perspektif izdüşüm), arka ve görünmeyen yüzeylerin elenmesi yöntemleri kullanılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Çizim, animasyon, bitmap, katı nesne, sınır temsili, üç boyutlu dönüşümler, paralel izdüşüm, perspektif izdüşüm, arka yüzeylerin elenmesi, görünmeyen yüzeylerin elenmesi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a program for preparing two and three dimensional drawings and animations on personal computers has been designed and developed. A series of slightly changed bitmap images are displayed in rapid succession for two dimensional animation. Bitmap images could be constructed or modified by the program part using simple drawing functions. Three dimensional objects are modelled by a common method which is called boundary representation contains a set of plane, polygon surfaces of objects. Three dimensional transformations, projection techniques (parallel projection, perspective projection), back-face removal and hidden-surface removal methods are used for representing and animating three dimensional solid objects on two dimensional viewing surface. Keywords : Drawing, animation, bitmap, solid object, boundary representation, three dimensional transformations, parallel projection, perspective projection, back-face removal, hidden-surface removal.