Türk toplumunda diş ve diş çevre dokularına ait durumların adli kimliklendirmedeki belirleyiciliğinin karşılaştırılması
Comparison of cases of dental and periodontal structure for criminal identification in turkish population
- Tez No: 506094
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bir bireyin ölüm sonrasında doğru kimliklendirmesinin yapılabilmesi; hem ahlaki, hem sosyal, hem de hukuki sonuçları olan önemli bir işlemdir. İnsan dişleri, dişler üzerindeki restorasyonlar ve diş çevre dokularının durum ve farklılıkları adli bilimlerde kimliklendirme ve yaş tayini açısından çok önemli verilerdir. Ancak olası bir felaket durumunda post-mortem bulguların değerlendirmesinin yapılabilmesi için bu kişilere ait ante-mortem kayıtların sağlıklı olarak tutulmuş olması gerekmektedir. Bu nedenle yazılı kayıtların kaybolabileceği veya yanlış tutulmuş olabileceği göz önüne alındığında bireylere ait güncel panaromik radyografilerin saklanmış olması son derece büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı; diş ve çevre dokularının benzersiz özelliklerinin dental panoramik radyografiler yardımıyla kimlik tespitine olabilecek katkısını ortaya koymaktır. Bu nedenle toplam 503 dental panoramik radyografi üzerinden cinsiyet, yaş ve eğitim seviyeleri parametreleri dikkate alınarak toplam 17 dental ve toplam 25 paradental olgu değerlendirilmiştir. Bu parametrelerden en çok mutilasyon ve kök kırığının, en az da sağlıklı dişin ayırıcılık özelliği sergilediği tespit edilmiştir. Buna göre nadir gözlenen durumların kimliklendirmeye katkısının daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The correct identification of an individual after death can be done; it is an important process with both moral, social and legal consequences. The human teeth, the rstorations on the teeth, and the situation and the differences of the tooth peripherak tissues are very important in terms of identification and age determinetion in the forensic sciences. However, in case of a possible disaster, the ante-mortem records belonging to these persons must be kept healtly so that the pot-mortem findings can be evaluated. For this reason, it is most importance that up-to-date panaromic radiographs of individuals are kept in mind when written records may be lost or misappropriated. The purpose of this study is; tooth and surrounding tissues with the help of dental panoramic radiographs. For this reason, a total of 17 dental and 25 paradental cases were evaluated by considering gender, age and education level parameters through a total of 503 panoramic radiographs. It has been determined that the most mutilations and root fractures are the most distinguishable among these parameters and at least the healthy tooth separating feature. Accordingly, it is seen that the contribution to the identification of rare cases is higher.