Zamfirescu dönüşümünün bazı genelleştirmeleri
Some generalizations of Zamfirescu mapping
- Tez No: 506101
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde, ψ-ϕ-zayıf Zamfirescu dönüşümü ilk olarak verilmiş ve bu dönüşümünün tam metrik ve kuvvetli b-metrik uzaylarda bir tek sabit noktaya sahip olduğu gösterilmiştir. Ayrıca ψ ve ϕ uzaklık değiştiren fonksiyonlarına konvekslik şartı eklenerek ψ-ϕ-zayıf daraltan dönüşümlerin sabit noktalarına Mann ve Ishikawa iterasyonuyla yaklaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is for the first time introduced ψ-ϕ-weak Zamfirescu mapping and it is showed that ψ-ϕ-weak Zamfirescu mapping has a unique fixed point in complete metric and complete strong b-metric spaces. Also by adding convexity condition to the altering distance functions ψ and ϕ, it is approximated to fixed points of ψ-ϕ-weak contraction mapping with the Mann and Ishikawa iterations.