Şanlıurfa'da yaşayan prostat kanserli bazı hastalarda voltaj kapılı sodyum kanallarının immünohistokimyasal olarak incelenmesi
An immunohistochemical investigation of voltage gated sodium channels in some prostate cancer patients living in Sanliurfa
- Tez No: 506100
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Prostat kanseri en sık tanı konulan kötü huylu tümörlerden olup erkeklerdeki tümörlere bağlı ölümlerin önde gelen ikinci nedenidir. Diğer kanserlerde olduğu gibi prostat kanserinin tedavisinde de metastaz temel problemdir. Üsteliklokalize evredeyken tümörün metastatik yayılım gösterip göstermeyeceği belirlenememektedir. Prostat kanserinin erken dönemde belirti vermemesi nedeniyle çoğu bireyde hastalık teşhis edildiğinde metastaz da gelişmiştir. Prostat bezinin kontrolsüz büyümesi ile gelişen prostat kanserinin ilerleyip metastaz yapmasında voltaj kapılı sodyum kanallarının çok önemli rolleri olduğu yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Voltaj kapılı sodyum kanalları iki alt üniteden (α ve β) meydana gelen transmembran proteinleridir. α alt ünitesini kodlayan on(SCN1A – SCN5A, SCN7A, SCN9A – SCN11A), β alt ünitesini kodlayan dört adet (SCN1B – SCN4B)gen bulunmaktadır. Bu çalışmada prostat doku örneklerinde α alt ünitesi SCN9A geni tarafından kodlanan (Nav1.7)voltaj kapılı sodyum kanal proteinin varlığının immünohistokimyasal olarak araştırılması amaçlanmıştır.Çalışma;2012–2014 yılları arasında Şanlıurfa'daki çeşitli hastanelere genitoüriner sistem rahatsızlıkları nedeniyle başvuran bazı hastaların prostat doku örnekleri ile gerçekleştirilmiştir. Doku örnekleri; Normal prostat, Benign prostat hiperplazisi (BPH), Prostatik intraepitelyal neoplazi (PIN), Nonmetastatik prostat kanseri ve Metastatik prostat kanseri olmak üzere 5 gruba ayrılmıştır.Nav1.7 monoklonal antikoru kullanılarak yapılan immünohistokimyasal boyama sonucunda elde edilen bulgular karşılaştırılmış ve literatür bilgisinin aksine Nav1.7 monoklonal antikoru ile dokularda boyanma olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most commonly diagnosed malignant tumors and is the second leading cause of deaths related to tumors in men.As in other cancers, metastasis is the main problem in the treatment of prostate cancer.Moreover, it can not be determined whether the localized tumor will have the metastatic spread.Metastasis has also developed when the disease is diagnosed in most individuals because of the prostate cancer don't display early symptoms.As results of the studies, it has been revealed that the voltage-gated sodium channels had important roles in metastatic process of prostate cancer developed with uncontrolled growth of the prostate gland.Voltage gated sodium channels are transmembrane proteins that consist of two subunits (α and β). There are 10(SCN1A – SCN5A, SCN7A, SCN9A – SCN11A), and 4 (SCN1B – SCN4B)genes that encoding the α and β subunits, respectively.In this study, it was aimed to investigate immunohistochemically the presence of the (Nav1.7)voltage-gated sodium channel protein which encoded by the SCN9Agene in prostate tissue specimens.This study was performed on prostate tissue samples of some patients who applied to several Şanlıurfa Hospitals due to genitourinary system disorders between 2012 and 2014.Tissue samples were classified into 5 groups including Normal prostate, Benign prostatic hyperplasia (BPH), Prostatic intraepithelial neoplasia (PIN), Nonmetastatic prostate cancer, and Metastatic prostate cancer.The findings obtained by immunohistochemical staining using Nav1.7 monoclonal antibody were compared and it was determined that there was no staining in tissues as a result of using Nav1.7 monoclonal antibody contrary to literature information.