Farklı saha ölçülerinde serbest ve antrenör geribildirimli oynanan dar alan oyunlarına verilen metabolik cevapların ve hareket profillerinin incelenmesi
The investigation of metabolic responses and movement patterns to small-sided soccer plays with coach feedback and without in different soccer field sizes
- Tez No: 506107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL BABAYİĞİT İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu araştırmada; farklı saha ölçülerinde serbest ve antrenör geri bildirimli oynanan dar alan oyunlarına verilen metabolik cevapların ve hareket profillerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada uygulanmış olan metot deneyseldir. Çalışmaya Türkiye 2. liginde mücadele eden bir takımın U 19 yaş grubundaki en az 3 yıl antrenman geçmişi olan ve haftada 5 gün antrenman yapan, herhangi bir sağlık problemi ve sportif yaralanması olmayan toplam 10 futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Tüm dar alan oyunları yıllık periyotlamanın müsabaka evresinde uygulanmıştır. Çalışmaya katılan futbolcuların 30*20 (küçük), 50*30 (büyük) saha ölçülerinde oynanan dar alan oyunları süresince ortalama kalp atım hızı değerleri ve maksimum kalp atım hızının farklı yüzdelerinde geçirilen sürelerin yanı sıra oyunlar süresince kat edilen toplam mesafe ve farklı hareket hızlarında kat edilen mesafe ve geçirilen süre değerleri serbest oyunlar sırasında ve antrenör geri bildirimli oyunlar sırasında kaydedilmiştir. Araştırmada elde edilen tüm veriler istatistik hesaplamalar S.P.S.S 15.0 paket programında kaydedilmiştir. Anlamlılık düzeyi p> analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it was aimed that the investigation of metabolic responses and movement patterns to small-sided soccer plays with coach feedback and without in different soccer field sizes. Experimental method was used for this ongoing study. Ten soccer players who were three years experienced in 2'nd league team (U19) and doing soccer training 5 days in a week without any health and sports injuries were participated voluntarily to study. All small-side games have been applied in the competition period of the annual period. The player's average heart rate values and maximum heart rate, as well as different percentage of time spent the total distance during the games and distance movements and time spent at different speeds in during the small-side games is recorded during independent games and during coach feedback games in 30 * 20 (small), 50 * 30 (large) field measurements. All statistical calculations obtained in the study were recorded by SPSS statistical packages 15.0. repeated measure of ANOVA was used for analyzing heart rate responses to soccer games and activity profiles and evaluation of coach feedback on these.