İntrakranial geniş boyunlu bifurkasyon anevrizmalarının tedavisinde anevrizma içi akım çevirici cihaz kullanımının güvenlik, etkinlik ve uzun dönem sonuçları
Safety, efficacy and long-term results of using intrasaccular flow disrupter device in the treatment of intracranial, wide-necked bifurcation aneurysms
- Tez No: 506108
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYYAZ BALTACIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: İntrakranial anevrizmaların tedavisinde endovasküler yöntemler sıklıkla kullanılmakta olup; son dönemde geniş boyunlu bifurkasyon anevrizmalarının tedavisinde Woven EndoBridge (WEB [Sequent Medical, Aliso Viejo, California, USA]) anevrizma içi akım çevirici cihazlar kullanıma girmiştir. Bu çalışmada intrakranial geniş boyunlu bifurkasyon anevrizması nedeniyle merkezimizde WEB cihazı ile tedavi edilen olgularda tedavinin etkinliği ve güvenilirliğini, işlem sırasında karşılaşılan komplikasyonları, işlem sonrası ve takip sırasında meydana gelen problemleri, WEB cihazı yerleştirilen anevrizma keselerinin takip süresince seyirlerini ve tedavi cevabını etkileyen faktörleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç Ve Yöntem: Marmara Üniversitesi etik kurul komitesinden çalışmamıza onay alındıktan sonra, Ocak 2014 ile Şubat 2018 tarihleri arasında ünitemizde anevrizma içi akım çevirici cihaz ile tedavi edilen olguların klinik bilgileri, işlem öncesi, işlem sırası ve takiplerdeki DSA görüntüleri retrospektif değerlendirildi. Olguların klinik bilgileri ve demografik verileri hastane bilgi yönetim sisteminden elde edildi. WEB cihazı ile tedavi cevabı tam oklüzyon, tama yakın oklüzyon, parsiyel oklüzyon, boyun kalıntısı ve anevrizma kalıntısı olarak sınıflandırıldı. Tam oklüzyon, tama yakın oklüzyon, parsiyel oklüzyon ve boyun kalıntısı kabul edilebilir anevrizma oklüzyonu olarak tanımlandı. WEB cihaz tedavi yanıtını ön görmede anevrizma aksı ile parent arter arasındaki açıların ilişkisi incelendi. Bulgular: Çalışmaya 22 hasta (25 anevrizma) dahil edilmiştir. Olguların 18'i kadın, 4'ü erkekti. Hastaların yaşı 30 ile 84 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 56,4 (ss±11,4) idi. WEB cihazı ile tedavi edilen hedef anevrizmalardan birine WEB ile aynı seansta 4'üne ise takipte WEB cihazına ek endovasküler tedavi uygulandı. Anevrizma içi akım çevirici cihaz ile tedavi edilen 25 anevrizmanın 3'ünde prosedürel-peroperatif komplikasyon izlendi. İşlem sırasında ve 2 yıllık takipte tedavi edilen anevrizmaya bağlı mortalite saptanmadı. Peroperatif dönemde 25 anevrizmanın 5'inde (%20) akut anevrizma oklüzyonu izlendi. Takiplerde ise 6. ayda 23 anevrizmanın 15'inde (%65.2), 12. ayda 22 anevrizmanın 16'sında (%72.7), 24. ayda 17 anevrizmanın 15'inde (%88.2) kabul edilebilir düzeyde anevrizma oklüzyonu izlendi. Tedavi yanıtı belirlemede anevrizma aksı ile parent arterler arasındaki açıların istatistiksel anlamlı ilişkisi saptanmadı. Sonuç: Anevrizma içi akım yönlendirici cihazların kendine özgü teknik zorlukları ve nadir komplikasyonları vardır. Bununla birlikte doğru tekniğin uygulanması ve uygun hasta seçimi WEB cihazı ile anevrizma tedavisinde başarı oranını artırmaktadır. Anevrizma içi akım çevirici cihazlar yüksek anevrizma oklüzyon oranı, düşük komplikasyon ve mortalite oranları ile kompleks ve tedavisi zor olan geniş boyunlu bifürkasyon anevrizmalarının tedavisinde, en az klasik koil ya da stent destekli koil embolizasyonu kadar etkin ve güvenilir bir endovasküler tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Endovascular methods are frequently used in the treatment of intracranial aneurysms. Recently, intrasaccular flow disrupter devices (Woven EndoBridge, WEB [Sequent Medical, Aliso Viejo, California, USA]) have been used in the treatment of wide-necked bifurcation aneurysms. The aim of this study is to determine the efficacy and reliability of treatment in cases treated with WEB devices due to intracranial wide neck bifurcation aneurysm and to evaluate short-term and long-term clinical and radiological results of the treatment. Materials And Methods: Our retrospective designed study protocol was approved by the institutional ethics committee. Clinical data, pretreatment, treatment and follow up angiographic images of patients who were treated via intrasaccular flow disrupter devices in Marmara University Pendik Educational and Research Hospital, Vascular Interventional Radiology Unit between Jan. 2014 and Feb. 2018, were evaluated retrospectively. Clinical and demographic data were recorded by means of Hospital Information System. The complications, reliability, efficacy and long-term results of WEB treatment were evaluated. Results: Twenty-two patients with 25 aneurysms were included in the study. Eighteen of the cases were female and remaining 4 were male. The age of the patients ranged from 30 to 84 and the mean age was 56.4 (ss±11.4). Additional endovascular treatment was performed for an index aneurysm in one case at the same session with WEB treatment and in 4 cases at follow-up. In 3 out of 25 aneurysms treated with WEB devices, procedural-perioperative complications were observed. There was no mortality related to treated aneurysm during the procedure and 2 years follow-up. Acute aneurysm occlusions were observed in 5 (20%) out of 25 aneurysms in the perioperative period. Acceptable aneurysm occlusions were observed in 15 (65.2%) of 23 aneurysms at 6 months, 16 (72.7%) of 22 aneurysms at 12 months, and 15 (88.2%) of 17 aneurysms at 24 months. There was no statistically significant correlation between the angle of aneurysm axis and the parent arteries in determining the treatment response. Conclusion: Despite their unique technical difficulties and rare complications, intrasaccular flow disrupter devices can be used as an effective and reliable endovascular treatment method with high aneurysm occlusion rates and low complication and mortality rates in the treatment of wide-necked bifurcation aneurysms that are complex and difficult to treat. The application of the correct technique leads to favorable outcomes comparing with conventional or stent-assisted coil embolization.