Meslek hastalıklarının hukuki boyutu
Occupational diseases in Turkish law
- Tez No: 506106
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL CANTÜRK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 124
Özet
Meslek Hastalıklarının Pozitif Hukukumuzdaki Yeri Çalışma hayatındaki gelişmeler ve sanayiileşmenin ilerlemesi ile birlikte iş hayatında kendine özgü sağlık sorunları da ortaya çıkmaya başlamıştır.Bu sağlık sorunlarının bazıları yapılan işle yakından ilgili olup, çalışanların sağlıklı olma durumunu bozarak genel kamu sağlığını da tehdit eder boyutlara ulaşmasını sağlamıştır. Bu durum çeşitli meslek hastalıklarının ortaya çıkmasına ve bunların tanımlanarak mümkün olduğu ölçüde çalışanın sağlığı bozulmadan önce teşhis ve tedavisinin yapılması ihtiyacını doğurmuştur. Bundan dolayı da meslek hastalıkları ile ilgili olarak küresel ve ulusal düzeyde oluşturulan hukuksal düzenlemelerin bu ihtiyacı karşılamaya yönelik olması büyük önem taşımaktadır. Türk hukukunda da Tanzimatla yerel düzeyde başlayan meslek hastalıkları ile ilgili hukuki düzenlemeler,günümüzde uluslararası hukukla uyumlaştırılarak çağa uygun bir hale gelmiştir. Ancak yine de bu alan dinamik bir gelişme ve değişim içinde bulunmaktadır. Çalışmada Türk hukukunda Cumhuriyetin kurulmasından başlanarak günümüze kadar meslek hastalıkları ile ilgili pozitif hukukumuzdaki değişimler birlikte incelenmiş, öğretideki görüşler ve bununla ilgili olarak verilmiş yargı kararları değerlendirilmiştir. Pozitif hukukumuzda dağınık bir biçimde bulunan meslek hastalığı ile ilgili düzenlemeler tek bir çatı altında toplanarak, ilgililerin daha kolay ulaşılabilmesi amaçlanmıştır. Gelecekte yapılacak kanuni düzenlemeler kapsamında, meslek hastalıklarının etkin bir biçimde tanınıp, önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmeden tedavisinin sağlanması hususunda daha neler yapılabileceği de öneriler halinde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Occupational Diseases in Turkish Law Along with the developments in working life and the progress of industrialization, specific health problems have also started to emerge in business life. Some of the health problems are closely related to the work being done, and they have damaged the healthiness of the employees and threatened the general public health. This has led to the emergence of various occupational diseases and their identification and, as far as possible, the need for diagnosis and treatment before the employee's health has deteriorated. For this reason, it is very important that the legal regimes established at the global and national level in relation to occupational diseases are directed towards meeting this need. In the Turkish law, the legal regulations concerning the occupational diseases that started at the local level in the Tanzimat have been adapted to the era by harmonizing with the international law. However, this area is still in a dynamic development and change. In the study, the changes in positive law related to occupational diseases starting from the establishment of the Republic in Turkish Law were investigated together and the opinions of the teachers and judicial decisions related to them were evaluated. It is aimed that the arrangements related to the occupational disease, which are scattered in our positive law, are gathered under a single roof, making it easier to reach them. Within the scope of legal regulations to be made in the future, it is also proposed that what can be done to ensure that occupational diseases are effectively recognized and treated without becoming an important public health problem.