Kuzu rasyonlarına ilave edilen orta zincirli yağ asitleri kaynağının kuzularda performans, rumen uçucu yağ asitleri, bazı kan ve karkas parametreleri üzerine etkileri
Effects of addition of medium chain fatty acids to lamb rations on performance, rumen volatile fatty acids, some blood and carcass parameters
  1. Tez No: 506116
  2. Yazar: DİLEK AKÇİN AZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada orta zincirli yağ asidi (MCFA) kaynağının kuzu rasyonlarına ilavesinin kuzularda canlı ağırlık artışı, yemden yararlanma, kan yağları, rumen uçucu yağ asitleri, amonyak azotu düzeyleri ve karkas özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, sütten kesilmiş 24 adet erkek Kıvırcık kuzu her grupta 8 kuzu olacak şekilde 3 gruba ayrılmış ve deneme grupları şu şekilde oluşturulmuştur: MCFA ilavesi yapılmayan Kontrol grubu; 1g/kg MCFA ilavesi yapılan 10MCFA grubu (50:50 kaba:konsantre) ve 1,80g/kg MCFA ilavesi yapılan 18MCFA grubu (70:30 kaba:konsantre). 56 gün süren denemede iki hafta aralıklarla kuzular tartılmış, 0., 28. ve 56. günlerde kan ve rumen sıvısı örnekleri alınmış, deneme sonunda bütün kuzular kesime sevk edilmiştir. Kuzu rasyonlarına MCFA ilavesinin, besi performansı ve karkas yağlılık parametreleri ve organ ağırlıkları üzerinde önemli bir etkisi olmadığı bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of medium chain fatty acids (MCFA) on live weight gain, feed conversion ratio, blood lipids, rumen volatile fatty acids, ammonia nitrogen levels and carcass characteristics of lambs. For this purpose, twenty-four weaned male Kivircik lambs were divided into 3 groups of 8 lambs in each. Experimental groups were as follows: Control group without MCFA addition (50:50 forage:concentrate ratio); 10MCFA group with 1g/kg (50:50 forage:concentrate ratio) and 18 MCFA group with 1.80g kg (70:30 forage:concentrate ratio). During the trial, the lambs were weighed at two weeks intervals, blood and rumen fluid samples were taken on feeding on the first, 28th and 56th days of the experiment. The trial period lasted for 56 days and all the lambs were slaughtered at the end of the trial. It was concluded that the source of MCFA to lamb diets did not make a significant difference in fattening performance and carcass fatness parameters and organ weights (p>0.05).