Lor peynirinden elde edilen Lactobacillus coryniformis'in kitinaz aktivitesinin belirlenmesi ve Alternaria alternata üzerine etkisinin incelenmesi
Determination of chitinase activity of Lactobacillus coryniformis obtained from lor cheese and its effect on Alternaria alternata
  1. Tez No: 506133
  2. Yazar: SELDA NUR HACIABDULLAHOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DİKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bakterilerin biyoteknolojide kullanım alanları son yıllarda giderek artmaktadır. Bitkilerden, hayvanlardan farklı olarak bakteriler hızlı çoğalan biyokimyasal etkileri bakımından canlılar aleminin ve ekosisteminin dengesini sağlayan en önemli organizmalardır. Bakterilerin günümüzdeki insan yaşamını etkileyen çok önemli bir özelliği biyoteknolojideki yaptığı katkılardır. Biyoteknolojik olarak bakteriler üzerinde çeşitli çalışmalar yapılarak fayda ve ürün eldesi mümkündür. Bu nedenle bakterilerden elde edilen ve endüstriyel boyutu çok yüksek olan enzim üretimi güncelliğini giderek artırmaktadır. Bu enzimlerden en önemlilerinden bir tanesi kitinazdır. Çalışmamızda kullanılan bakterinin kitinaz enzimi üretme ve antifungal özelliklerinin araştırması yapılmıştır. Bu sebeple lor peynirinden izole edilen Lactobacillus coryniformis suşunun sırasıyla; kitinaz enzim üretme aktivitelerinin test edilmesi, antifungal özelliklerinin literatür çalışması yapılarak endüstriye uygunluğunun araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız sonucunda kültür koleksiyonumuzda var olan ve %99 oranında tanılanmış Lactobacillus coryniformis'ten üretilen ekstraselüler kitinaz enzimi optimum pH'sı 6, optimum sıcaklığı 70°C olarak bulunmuştur. Yapılan antifungal testler ışığında Alternaria alternata'nın gelişimini önemli ölçüde durdurduğu belirlenmiştir. L.coryniformis'in pH aralığının çok geniş olması, optimum sıcaklığının yüksek olması ve Alternaria alternata'ya karşı göstermiş olduğu üstün antifungal özelliğinden dolayı endüstriye sunulabileceği yapılan çalışmayla teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of bacteria in biotechnology has increased in the recent years. Due to their fast-growing biochemical effects, unlike plants and animals, bacteria are the most important organisms that provide a balance between the living organisms and in ecosystems. A very important characteristic of bacteria that affects human life today is their contributions to biotechnology. A variety of biotechnological studies on the bacteria can be made and benefits and products can be obtained from these studies. Therefore, the enzyme production, which is obtained from bacteria and has a very high industrial size, is increasingly becoming popular. One of the most important of these enzymes is chitinase. In this study, the chitinase enzyme production and antifungal properties of this bacterium were investigated. Accordingly, it was aimed to test the chitinase enzyme production activities of Lactobacillus coryniformis strains isolated from lor cheese and to investigate the suitability of its antifungal properties to industry by conducting literature review. As a result, it was found that the extracellular chitinase enzyme produced by Lactobacillus coryniformis, which is present in our culture collection and diagnosed at 99%, had an optimum pH of 6 and an optimum temperature of 70°C. It was determined that the performed antifungal tests significantly inhibited the development of Alternaria alternata. Our results confirmed that L.coryniformis can be presented to the industry due to its wide pH range, its high optimum temperature and its superior antifungal properties against Alternaria alternata.