Eğitim ve gelişim profesyonellerinin insan performans teknolojisi alanındaki bilgi ve yeterliliklerinin incelenmesi
Research for the knowledge and usage of human performance technology by learning & development professinals
- Tez No: 506136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY SEVİNDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnsanlar genellikle yapılan her işte, işi daha da geliştirerek ve performansı arttırarak daha iyi sonuçlar almayı ve daha başarılı olmayı amaçlarlar. İnsan performansı pek çok değişkene bağlı olmakla birlikte pozitif ya da negatif müdahaleler ile arttırılabilir veya azaltılabilir. Genellikle performans, çalışanın bağlı bulunduğu kurum ile birlikte değerlendirilir ve yine çalışanın performansı, kurum ile olan ilişkisine, beklentisine, aralarındaki uyuma göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle insan performans teknolojisi, insan performansını incelerken, kurumu da içine alacak şekilde iç ve dış değişkenleri de inceleyen sistematik bir bakış açısı getirmiştir. Bu bakış açısı çerçevesinde zaman içerisinde farklı modeller ortaya çıkmasına rağmen insan performans teknolojisi temel olarak, insan performansını arttırmayı ve performansı kısıtlayıcı engeller varsa bu engelleri ortadan kaldırmayı amaçlar. İnsan performans teknolojilerinin ortaya çıkışı, erken dönemde öğretim tasarımı modelini uygulayan profesyonellerin, eğitimin bir çözüm olarak uygulanamayacağı karmaşık organizasyonel süreçlerle karşılaşmaya başlamalarından sonra olmuştur. Dolayısıyla insan performans teknolojilerinin, öğretim tasarımı tabanlı olduğunu söyleyebiliriz. İlk modellerden itibaren insan performans teknolojisi gelişirken, öncelikle öğretim tasarımı modelleri üzerinden ilerlemiştir. Öğretim tasarımının kullanıldığı, kurumsal akademiler ve eğitim departmanları, insan performans teknolojilerini uygulamaya en yakın ve yatkın birimler olarak düşünülebilir. Bu birimler, çeşitli analizler yaparak çalışanların performansını arttırmaya yönelik eğitim tabanlı çözümler uygularlar. İnsan performans teknolojisinin, öğretim tasarımından ve kurumsal akademilerden farklılaştığı nokta ise üretilen çözümlerin sadece eğitim tabanlı olmayıp, farklı alternatiflerde içeriyor olmasıdır. Yapılan bu çalışma, Türkiye'de ki kurumsal akademilerin insan performans teknolojileri modellerine ne kadar yakın iş yaptıklarının tespit edilmesi ve yapılan çalışmaların insan performans teknolojileri modellerine uygunluğu üzerine fikir verebilir. Burada ortaya çıkan sonuç, kurumsal akademilerde ortaya konan bazı çalışmaların insan performans teknolojisi modellerine benzerlik göstermesi ile birlikte, asıl engelin kurumsal akademilerde öğretim tasarımı modellerinin genellikle çok fazla bilinmemesi, bunları uygulayacak yetişmiş personelin olmayışı dolayısıyla da öğretim tasarımı modellerinden doğan bir bilgi ve uygulama eksiği olduğu söylenebilir. Bu da genel anlamda, eğitim departmanlarında ve kurumsal akademilerde yapılan çalışmaların insan performans teknolojileri modellerine benzediği sonucunun çıkarılmasını zorlaştırdığı söylenebilir. Kurumsal akademilerde ve eğitim departmanlarında öğretim tasarımı modellerinin daha köklü olarak yerleşmiş olması ve daha fazla kullanılması durumunda, akademiler tarafından yapılan çalışmaların insan performans teknolojileri modellerine daha fazla benzeyeceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Whatever the job they are doing, people often try to get better results by improving the business and increasing performance, and to be more successful on the current job. Human performance can be increased or decreased by positive or negative interventions, coupled with many variables. Often, performance is evaluated together with the organization to which the employee is affiliated, and the performance of the employee also varies according to the relationship between the organization and the expectation of the employee. For this reason, human performance technology has introduced a systematic view that examines human performance and examines internal and external variables which also include the organization together. Although human performance technology in the framework of this viewpoint has evolved different models over time, the human performance technology basically wants to increase the human performance and remove obstacles that restrict performance. The emergence of human performance technology in the early years has come after Professionals who have tried to apply instructional design models have come up with complex organizational problems that cannot be solved with instructional design models. Therefore, we can say that human performance technology is instructional design based. From the first models, human performance technology started to build by first implementers on instructional design models, and later implementers modify the models on their own experiences and needs. Corporate universities and training departments can be considered as the closest and most suitable units to implement human performance Technologies because of they are the units where instructional design is used. These units implement training-based solutions to improve employee performance by conducting various analyzes. The point that human performance technology differs from instructional design and corporate universities that the solutions produced are not only educational based, but also could include different alternatives. This study can give an idea about how close institutional academies in Turkey are doing to human performance technology models and how the studies are compatible with human performance technology models. The result is that although some of the studies in institutional academies are similar to the models of human performance technology, the main obstacle is that the instructional design models in institutional academies are often not very well known, and there is no trained staff to implement them and therefore lacks knowledge and practice arising from instructional design models. In general, it can be said that the work done in training departments and institutional academies makes it hard to draw out the result that resembles models of human performance technologies. If instructional design models could be used more often and well-known in corporate academies, it can be said that corporate academies would be produce and develop more programs and interventions which are more close to human performance technology.