Sağlıklı ve lactococcus garvieae ile enfekte gökkuşağı alabalıkları (oncorhynchus mykiss, walbaum 1792)'nda florfenikol'ün farmakokinetiği
Pharmacokinetics of florfenicol in healthy and lactococcus garvieae infected rainbow trout (oncorhynchus mykiss, walbaum 1792)
- Tez No: 506142
 - Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BAYDAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
Sağlıklı ve Lactococcus garvieae ile Enfekte Gökkuşağı Alabalıkları (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792)' nda Florfenikol'ün Farmakokinetiği Çalışmada sağlıklı ve L.garvieae ile enfekte gökkuşağı alabalıklarda kas içi ve gavajla uygulanan florfenikolün farmakokinetik parametreleri karşılaştırıldı. Gökkuşağı alabalıkları altı gruba ayrıldı, 1. ve 2. gruba kas içi ve gavaj yoluyla florfenikol uygulandı, 3. ve 4. grup L.garvieae ile enfekte edildi ve florfenikol kas içi ve gavaj yoluyla verildi, 5. gruba hiçbir tedavi uygulanmadı ve 6. grup L.garvieae ile enfekte edildi. FF 10 mg/kg'lık bir dozda uygulandı. Enfeksiyon intraperitoneal olarak 1x106 cfu /0.1 ml L. garvieae ile oluşturuldu ve 48 saat inkübe edildi. Kan örnekleri 1, 3, 6, 12, 24 ve 48. saatte alındı. FF analizi, valide yöntem kullanılarak YBSK ile gerçekleştirildi. Plazma analizleri ile FF'ün zamana bağlı konsantrasyon eğrileri hazırlandı. Farmakokinetik hesaplar kompartımansız metoda göre, win-nonlin programı kullanılarak yapıldı. Metot validasyonu çalışma sonuçları yöntemin, doğruluk ve kesinlik, tekrarlanabilirlik, hassasiyet ve doğrusallık açısından spesifik olduğunu göstermiştir. Üç çalışma konsantrasyonunda (0.75, 1.5 ve 3 µg/ml) geri kazanımın yüksek olduğu saptandı (sırasıyla %87.32, 81.76 ve 84). FF analizi için tespit (LOD) ve tayin limiti (LOQ) ise sırasıyla 0.0040 ve 0.0123 µg/ml olarak bulundu. Sağlıklı ve enfekte kas içi gruplarında en yüksek FF konsantrasyonuna 3.saatte ulaşıldığı, her iki grupta atılımın 12. saatten sonra hızlandığı, ancak enfekte grubunda FF konsantrasyonunun 3 saat süreyle değerini koruduğu gözlendi. Gavaj grubunda ise sağlıklı grupta ilacın en yüksek yoğunluğa ulaşması 3 saatte olurken enfekte grupta bu süre uzamış ve 6. saate çıkmıştır. İlaç 1. ve 3. saatler arasında belli kan yoğunluğunu korumuştur. Sağlıklı grupta ilacın plazma
Özet (Çeviri)
Pharmacokinetics of Florfenicol in Healthy and Lactococcus garvieae Infected Rainbow Trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) In this study, the pharmacokinetic parameters of Florfenicol administered intramuscularly and gavage in healthy and rainbow trout infected with L. garvieae were compared. Rainbow trouts were divided into six groups first and second groups received intramuscular and gavage florfenicol, 3. and group 4 was infected with L.garvieae and treated with florfenicol intramuscularly and gavage, no treatment was applied to the 5th group (negative control) and 6th group was infected with L.garvieae. FF was administered at a dose of 10 mg/kg. Infection was applied with i.p 1x106 cfu/0.1 ml L. garvieae and allowed to incubate for 48 hours. Blood samples were taken at 1, 3, 6, 12, 24, and 48 hours. FF analysis was carried out by HPLC using the validated method. Time-dependent concentration curves of FF were prepared by plasma analyzes. Pharmacokinetic calculations based non-compartmental method was performed using the win-nonlin program. Method validation has shown that the study results method is specific in terms of accuracy and precision, reproducibility, precision, and linearity. At three working concentrations (0.75, 1.5 and 3 µg/ml) it was determined that the recovery was high (87.32, 81.76 and 84% respectively). Limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) for FF were found 0.0040 and 0.0123 (μg/ml) respectively. It was observed that the highest FF concentration in healthy and infected intramuscular groups reached 3 hours, the excretion accelerated after 12 hours in both groups, but the FF concentration in the infected group maintained its value for 3 hours. In the gavage group, the time of reaching the highest concentration of the drug in the healthy group was 3 hours, but in the infected group this time was prolonged and increased to 6 hour. The medication protected a certain concentration of blood between the 1st and 3rd hours. In the healthy group, the plasma reached