Gökkuşağı Alabalıkları (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792)'ndan Lactococcus garvieae' e karşı in vitro antagonistik etki gösteren laktik asit bakterilerinin izolasyonu ve karakterizasyonu
Identification and characterization of Lactic Acid Bacteria isolated from Rainbow Trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum 1792) with in vitro antagonistic effect against Lactococcus garvieae
- Tez No: 391974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHİRE IŞIL DİDİNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada daha önce Akdeniz Bölgesindeki bir alabalık işletmesinde ortaya çıkan laktokokkozis salgını esnasında izole edilen L. garvieae izolatına karşı endojen gökkuşağı alabalığı mikrobiyotasının probiyotik özellikleri değerlendirilmiştir. Bu amaçla sağlıklı 60 adet gökkuşağı alabalığının (ortalama 250g) bağırsaklarından laktik asit bakterilerilerinin izolasyonu yapılmıştır. İzole edilen 98 laktik asit bakterisinin Well Difüzyon Agar yöntemi kullanılarak L. garvieae' e karşı antagonistik aktiviteleri araştırılmıştır. Antagonistik suşların fenotipik identifikasyonlarından sonra, PCR ile 16S rRNA bölgesinin dizi analizi yapılarak bakteri türlerinin isimlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç olarak, L. lactis subsp. lactis (2-1), L. lactis subsp. lactis (M17 2-2), Lactobacillus sakei (2-3) ve Weissella viridescens (2-2) olmak üzere 4 antagonistik suş tanımlanmıştır. Bununla birlikte, L. lactis subsp. lactis (2-1) ve Weissella viridescens (2-2) suşları gökkuşağı alabalıklarınde patojenite gösterdikleri için elemine edilmişlerdir. Diğer iki suşun hidrofobik özellikte oldukları, yüksek safra ve düşük Ph şartlarına dirençli oldukları ve antimikrobiyallerin çoğunluğuna duyarlı oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, probiotic properties of endogenous rainbow trout microbiota against L. garvieae isolated during an outbreak of lactoccosis in a trout farm in the Mediterranean region were evaluated. For this purpose, lactic acid bacteria were isolated from rainbow trout (n=60, weight of 250g) intestines. A total of 98 lactic acid bacteria isolates were screened for antagonistic activity against L. garvieae by using the Well Diffusion Agar method. After the phenotypic identification of antagonistic strains, confirmation of bacterial species was made by 16S rRNA gene sequence analysis of the strains. As a result, four antagonistic strains were identified including L. lactis subsp. lactis (2-1), L. lactis subsp. lactis (M17 2-2), Lactobacillus sakei (2-3) and Weissella viridescens (2-2). However, L. lactis subsp. lactis (2-1) ve Weissella viridescens (2-2) strains were eliminated because they showed pathogenicity in rainbow trout. The other two strains was determined to be hidrophobic, tolerant to high bile and low Ph conditions and most sensitive to antimicrobials.