Amomyum iyon seçici elektrot geliştirilmesi
Amomium ion selective electrode development
- Tez No: 506164
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, yapılarında indazol grubu bulunan tripodal reseptör sentezlenerek karakterize edilmiştir. Karakterizasyon işlemlerinde 1H NMR, IR, elementel analiz gibi enstrümental yöntemler kullanılmıştır. Daha sonra, bu iyonoforlar kullanılarak amonyum iyon-seçici PVC membran elektrot geliştirilmiştir. Geliştirilen elektrotun, ömrü, cevap süresi, optimum çalışma aralığı, tayin sınırı, seçicilik katsayısı, çalışılabilir pH aralığı gibi bazı karakteristik özellikleri belirlenmiştir. Elektrotların amonyum iyonuna seçicilik gösterdiği ve eğimin 58.43 0.27 mV/pNH4 olduğu bulunmuştur. Elektrotların çalışma aralığı 1.0x10-1-3.9x10-5 M olarak bulunmuştur. Elektrotların cevap süresi yaklaşık 15 saniye ve ömürlerinin 2 aydan fazla olduğu belirlenmiştir. Hazırlanan elektrotların farklı iyonlara karşı seçicilikleri sabit bozucu yöntemi ve ayrı çözelti yöntemi ile tayin edilmiştir. Elektrodların gerçek bir numunenin analizinde kullanılabilirliği araştırılmış ve idrar ve kan gibi gerçek numunelere uygulanarak doğruluğu standart ekleme yöntemi ile kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a tripodal receptor containing indazole group was synthesized and characterized. In the characterization of the receptor, IR, 1H NMR spectral techniques and elemental analysis were used. After characterization, ammonium ion selelctive PVC membrane electrode was developed by using synthesized compound. The life time, response time, linear range, detection limit, selectivity coefficient and suitable pH range of the electrode were detemined. Membrane electrode synthesized during the course of this work exhibited high selectivity towards Ammonium ion over a wide variety of other cations and yielded nernstian slope of 58.43 0.27 mV/pNH4. The lineer range of the electrodes were found to be in 1.0x10-1-3.9x10-5 M. The response time of the electrodes were determined as 15 seconds and life time of the electrodes more than 2 months. Selectivity coefficients of the electrodes were calculated by using seperate solution method and fixed interference method. The applicability of the electrodes to real samples that contain ammonium were tested. For this reason, the electrodes were successfully applied for the determination of ammonium in urine and blood samples and accuracy of the proposed electrodes were confirmed by standart addition method and results were evaluated statistically.