Biyolojik tiyollerin tayini için perilen türevi temelli floresans sensörlerin geliştirilmesi
Development of fluorescent sensor for biological thiolsdetection based on perylene derivatives
  1. Tez No: 506165
  2. Yazar: KEVSER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, sistein, homosistein ve glutatyon gibi biyolojik tiyollerin florimetrik olarak tayinlerine yönelik floresans sensör geliştirilmiştir. Bu çalışma genel olarak iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, tiyol tayini için perilen türevi temelli floresans prob sentezlenerek karakterize edilmiştir. Karakterizasyon işlemlerinde 1H NMR, ve FT-IR spektroskopisi kullanılmıştır. İkinci aşamasında sensörün DMSO/Su:(95/5) çözücü karışımında, sistein, homosistein ve glutatyona cevapları araştırılmıştı. Buna ilaveten sensörün; tayin limiti, çalışma aralığı, cevap süresi, kuantum verimi, çözücü etkisi, kinetik özellikleri ve tiyollere karşı seçiciliği gibi karakteristik özellikleri tayin edilmiştir. Cevap süresi 10 dk, çalışma sıcaklığı 37.5 0C derece, tayin limiti Cys, Hcy ve GSH için sırasıyla 25.4, 21 ve 22 nM bulunmuştur. Geliştirilen sensörün diğer tiyoller varlığında sistein, glutatyon ve homosisteine karşı seçicilikleri araştrılmış ve oldukça yüksek bir seçiciliğe sahip olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new fluorescence sensor was developed for fluorimetric determination of biological thiols such as Cysteine, homoCysteine and glutathione. This work generally consists of two stages. In the first stage, perylene derivatives based fluorescence probe for determination of thiol was synthesized and characterized. In the characterization of the probe,1H NMR and FT-IR spectral techniques were used. In the second stage, Cysteine, homoCysteine and glutathione responses of the sensor was investigated in the DMSO: Water / (95: 5) solvent mixture. Additionally,some characteristic properties of the sensor such as the life time, detection limit, working range, response time, quantum yield, solvent effect, kinetics and its selectivity for the thiols were determined. The response time of the sensor was found to be 10 minutes, the working temperature was 37.5 C, the detection limit for cysteine, homocysteine and glutathione were 25.4 mM, 21 mM and 22 mM, respectively. The selectivity of the developed sensor against Cysteine, homoCysteine and glutathione in the presence of other thiols have been investigated and observed to have a very high selectivity.